ترکیه اعلام کرد ایاصوفیه مسجد پس از دادگاه OK

رئیس جمهور طیب اردوغان اعلام کرد استانبول ایاصوفیه باز به مسلمان عبادت روز جمعه پس از یک دادگاه عالی است که ساختمان را تبدیل به یک موزه مدرن ترکیه تاسیس دولتمرد غیر قانونی بود.

اردوغان خود را اعلام فقط یک ساعت پس از حکم دادگاه نشان داد با وجود هشدارهای بین المللی به تغییر وضعیت تقریبا از 1500 سال از بنای احترام مسیحیان و مسلمانان به طور یکسان.

“این تصمیم گرفته شده به دست مدیریت Ayasofya مسجد…به امور دینی و باز کردن آن برای عبادت” تصمیم امضا شده توسط آقای اردوغان گفت.

اردوغان قبلا پیشنهاد بازگرداندن مسجد وضعیت میراث جهانی یونسکو یک نقطه کانونی هر دو مسیحی بیزانس و مسلمان امپراتوری عثمانی و در حال حاضر یکی از پر بازدید ترین بناهای تاریخی در ترکیه است.

ایالات متحده یونان و رهبران کلیسا در میان کسانی که به ابراز نگرانی در مورد تغییر وضعیت از قرن 6 ساختمان تبدیل به یک موزه در اوایل روز مدرن سکولار ترکیه دولت تحت Mustafa Kemal Ataturk.

“این نتیجه حاصل شد که حل و فصل عمل اختصاص داده و آن را به عنوان یک مسجد و استفاده از آن در خارج از این شخصیت ممکن است از نظر قانونی” شورای دولت ترکیه دادگاه اداری در آنکارا گفت: در آن حاکم است.

“این تصمیم دولت در سال 1934 به پایان رسید که استفاده از آن به عنوان مسجد و تعریف آن به عنوان یک موزه نیست مطابق با قوانین” آن گفت: با اشاره به حکم امضا شده توسط آتاتورک.

این انجمن که در مورد دادگاه ها در 16 سال نبرد قانونی گفت: ایاصوفیه بود ملک عثمانی رهبر که اسیر شهر در سال 1453 و تبدیل در حال حاضر 900 ساله بیزانس کلیسا به مسجد است.

اردوغان یک مومن مسلمان انداخت وزن خود را پشت این کمپین برای تبدیل این ساختمان قبل از انتخابات محلی سال گذشته است. او با توجه به صحبت می کنند در مدت کوتاهی قبل از 9 p. m. (1800 GMT) سر خود را از ارتباطات گفت.

عثمانی ساخته شده است مناره در کنار وسیع و گنبدی شکل و ساختار در حالی که در داخل آنها اضافه شده بزرگ خوشنویسی پانل تحمل عربی نام از اوایل اسلام خلفا در کنار این اثر تاریخی باستانی مسیحی پیکرنگاری.

کلیسای ارتدکس روسیه گفت: این تاسف است که دادگاه را ندارد نگرانی خود را به حساب در هنگام ساخت آن حکم و گفت: این تصمیم می تواند منجر به حتی بیشتر بخش TASS خبر داد.

قبلا اسقف عام بارتولومیو معنوی سر بعضی از 300 میلیون مسیحیان ارتودوکس در سراسر جهان و در استانبول گفت: تبدیل آن به یک مسجد خواهد نا امید مسیحیان و خواهد بود “شکستگی” شرق و غرب است.

وزیر خارجه آمریکا, Mike Pompeo و یونان نیز خواست ترکیه برای حفظ این ساختمان به عنوان یک موزه است.

اما ترکیه, گروه های طولانی مبارزه برای ایاصوفیه را تبدیل به مسجد کرد و گفت این امر بهتر منعکس ترکیه وضعیت به عنوان یک اکثریت مسلمان کشور است.

tinyurlis.gdv.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de