وزارت خارجه: ‘یاس’ در ایاصوفیه بازگشت به مسجد

وزارت امور خارجه ایالات متحده ابراز “ناامیدی” در روز جمعه است که ترکیه خواهد برگرداندن 1500 سال ایاصوفیه ساخته شده است به عنوان یک روم شرقی یا بیزانس مسیحی کلیسای جامع به یک مسجد در ژوئیه 24.

معروف استانبول, تاریخی, میراث جهانی یونسکو و مقصد توریستی عمده ای شده است و سکولار موزه از سال 1935 که بنیانگذار جمهوری مدرن ترکیه, Kemal Ataturk, تبدیل ساختمان از یک مسجد مسلمانان است.

“ما درک می کنیم که دولت ترکیه متعهد به حفظ دسترسی به ایاصوفیه برای همه بازدید کنندگان و مشتاقانه منتظر شنیدن برنامه های خود را برای ادامه نظارت از ایاصوفیه به اطمینان حاصل شود آن را در دسترس و بدون مانع برای همه” وزارت امور خارجه سخنگوی مورگان Ortagus در بیانیه ای گفت.

تصمیم به بازگشایی کلیسای ایاصوفیه یا کلیسای حکمت مقدس به عنوان یک مسجد در تاریخ 24 می آید پس از یک دادگاه ترکیه لغو آتاتورک 1934 فرمان است که تبدیل این ساختمان به موزه. آن را مجاز طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به امضای یک فرمان بازگشت این ساختمان به یک مسجد و تحقق وعده او 17 سال حکومت.

سنای آمریکا روابط خارجی رئیس جیمز Risch R-آیداهو و رتبه بندی عضو باب منندز D-N. J. شدت با انتقاد از این تصمیم.

“ما قویا محکوم کردن رئیس جمهور اردوغان تصمیم به تبدیل ایاصوفیه از یک موزه به یک مسجد” سناتور گفت: در یک بیانیه مشترک با توجه به TheHill.com.

“در نقاط در تاریخ آن ایاصوفیه به عنوان محل عبادت برای مسلمانان و مسیحیان و برای چندین دهه بوده است فوق العاده و استقبال از مرکز به مردم از همه مذاهب است.”

آنها اضافه شده و آن را “عمیق تعرض به مسیحیان در سراسر جهان که نگاه به ایاصوفیه به عنوان یک نور درخشان و عمیقا احترام holy site.”

دولت های دیگر تقبیح حکم دادگاه و اردوغان فرمان.

نخست وزیر Kyriakos Mitsotakis را محکوم کرد تصمیم “در شدید ترین شیوه است.”

“این یک انتخاب است که نیاید همه کسانی که همچنین تشخیص این بنای تاریخی به عنوان یک سایت میراث جهانی” Mitsotakis گفت: در یک بیانیه نوشته شده است با توجه به اورشلیم پست. “و البته آن را نه تنها بر روابط میان ترکیه و یونان, اما روابط خود را با اتحادیه اروپا است.”

این ایاصوفیه بود صندلی شرقی یا یونانی مسیحی ارتدکس دین تا 1204 زمانی که آن را تبدیل به یک کلیسای کاتولیک رومی پس از چهارمین جنگ صلیبی. آن را بازگشت به ارتدکس شرقی کنترل در 1261. ساختار دینی مسجد با مناره افزود: هنگامی که قسطنطنیه فتح شد توسط امپراتوری عثمانی در سال 1453 و شهر استانبول تغییر نام داد.

tinyurlis.gdv.gdu.nuclck.ruulvis.nettny.im