اردوغان خطابه ها را در موضع گیری یونان در مدیترانه مطرح کرد

رجب طيب اردوغان رئيس جمهوری ترکيه روز شنبه به يونان هشدار داد وارد مذاکرات مربوط به ادعاهای ارضی مورد اختلاف شرق مديترانه شود يا با عواقب آن روبرو شود.

او در مراسم افتتاحیه بیمارستانی در استانبول گفت: «آنها یا زبان سیاست و دیپلماسی را درک می کنند، یا در میدان با تجربه های دردناک.»

آنکارا در حال حاضر علیه یونان و قبرس بر سر حقوق اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه روبه رو است. همه طرف ها نيروهای دريايی و هوائی را برای ابراز ادعاهای رقیب خود در منطقه اعزام کرده اند.

اردوغان با اشاره به مناطقی که یونان و قبرس به عنوان مناطق دریایی اقتصادی خود مشخص کرده اند، افزود: آنها می خواهند بفهمند که ترکیه قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی برای پاره کردن نقشه ها و اسناد غیراخلاقی تحمیل شده را دارد.

او تاکید کرد که ترکیه «برای هر سرانجام و نتیجه ای آماده است.»

در همين حال رسانه های ترکيه گزارش دادند که تانک ها به سوی مرز يونان در حال حرکت هستند. روزنامه کوموریات می گوید ۴۰ تانک از مرز سوریه به ادیرن در شمال غربی ترکیه منتقل می شدند و عکس هایی از خودروهای زرهی بارگیری شده بر روی کامیون ها حمل می کردند.

يک مقام نظامی که به شرط ناشناس ماندن در راستای مقررات دولتی سخن می گفت گفت استقرار يک حرکت منظم نيروها و بی ارتباط با تنش با يونان است.

نظرات رئيس جمهوری پس از آن مطرح می شود که ناتو گفت افسران نظامی يونان و ترکيه بحث های فنی را برای کاهش خطر درگيری مسلحانه يا حوادث آغاز کرده اند.

دو متحد ناتو هفته هاست که در یک موضع گیری پرتنش در شرق مدیترانه قفل شده اند، جایی که ترکیه در حال چشم انداز بستر دریا برای ذخایر انرژی در منطقه ای است که یونان ادعا می کند به عنوان فلات قاره ای خود است.

آنکارا می گويد حق دارد در آنجا چشم انداز کند و آتن را متهم می کند که سعی دارد سهم ناعادلانه ای از منابع دريانوردی را به دست آورد.

دعواهای شبیه سازی شده سگ بین خلبانان جنگنده یونانی و ترکیه ای بر فراز دریای اژه و شرق مدیترانه چند برابر شده است. گزارش می رسد يک ترکيه و يک فريگيت يونانی ماه گذشته با هم برخورد کردند و گزارش می رسد که خسارات جزئی به فريگيت ترکيه وارد آورد اما جراحاتی وارد نخواست.

اردوغان گفت ترکیه بارها تمایل خود را برای آمدن به یک توافق درست اعلام کرده است.

گفت: حرف ما صادق است. “مشکل کسانی است که قبل از ما از حقوق خود بی اعتنایی می کنند و سعی می کنند خود را بالاتر از ما قرار دهند.”

ترکیه با طیف گسترده ای از مخالفان در شرق مدیترانه مواجه است. فرانسه، ايتاليا و امارات متحده عربی همگی در هفته های اخير نيروهایی را برای پیوستن به بازی های جنگی با يونان يا قبرس فرستاده اند. مصر قرارداد اکتشاف انرژی با آتن را برای مديترانه امضا کرده است.

اتحاديه اروپا که يونان و قبرس را عضو می شمارد نيز تحريم های احتمالی عليه آنکارا را به دلیل اقدامات «غير قانونی» خود تهديد کرده است.

در اين هفته آمريکا اعلام کرد تحریم تسلیحاتی ۳۳ ساله علیه قبرس که از نظر قومی تقسیم شده است را کاهش می دهد.

این جزیره در سال ۱۹۷۴ هنگامی که ترکیه در پی کودتای طرفداران اتحاد با یونان حمله کرد، از هم جدا شد. ترکيه تنها ملتی است که اعلام استقلال قبرس ترکيه را به رسميت می شناسد و بيش از ۳۵ هزار سرباز را در شمال قبرس حفظ می کند.

بحران اخیر جدی ترین بحران در روابط ترکیه و یونان در دهه های اخیر است. همسایگان از اواسط دهه ۱۹۷۰ سه بار تا مرز جنگ آمده اند، از جمله یک بار بر سر منابع دریایی در اژه.

پيشتر، آنکارا تمرينات نظامی مشترکی را با نيروهای شمال قبرس از روز يکشنبه تا ۱۰ سپتامبر اعلام کرد. هر ساله مته های هوایی، زمینی و دریایی برگزار می شود.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de