دونالد استراتون یکی از آخرین بازماندگان USS آریزونا درگذشت 97

از طریق کف کفش خود را دونالد Stratton می تواند احساس گرما از پلت فرم که در آن او ایستاده بود زخمی USS Arizona. جنگی لرزید به عنوان یکی دیگر از, انفجار, قوی ترین و در عین حال ترک خورده خود بدنه.

شش نفر نشسته اند روی پورت سمت کنترل آتش برج سوخته بد به دام افتاده که کشتی در آبهای کم عمق در نزدیکی هونولولو که روز Dec. 7, 1941. آن را به حال شده است تنها 14 دقیقه از ژاپنی بمب افکن شکسته صبح 14 دقیقه پس از یک درجه کمین آورده جنگ به پرل هاربر?

دود و شعله های آتش خفه هوا اما Stratton دیدم کسی در حال حرکت در یک کوچکتر کشتی بود که افسار به آریزونا. یک ملوان در کشتی, یک کشتی تامین به نام USS Vestal بود در مورد به قطع خط هنگامی که او را دیدم شش مرد در برج. استراتون تماشا به عنوان ملوان را به اهتزاز درآوردند کردن مرد دیگری را بر روی عرشه و تلاش با یک خط.

او heaved آن را به سمت آریزونا. استراتون و دیگران snagged آن و امن آن را به برج. این بود که راه خود را از دست روی دست در سراسر 70 متر از طناب بالا سوزاندن روغن نرم و صاف کردن.

ملوان در Vestal motioned به شش آریزونا خدمه. چشمان خود را ملاقات کرد Stratton است.

“ای بابا بچه” او فریاد زد. “شما می توانید آن را انجام دهید!”

سال بعد Stratton و پسرش, سفت, آموخته که ملوان یک boatswain همسر به نام جو جورج به مبارزه طلبیده بود دستور به قطع خط به آریزونا و هرگز به رسمیت شناخته شده برای آنچه که او انجام داد. این Strattons می دانستم که آنها تا به حال به درست است که اشتباه است.

“بدون جو پدرم نمی توانست اینجا” شیدا Stratton روز یکشنبه گفت. “او فوت کرده اند بر روی این پلت فرم.”

او موفق به فرار از شعله های آتش بازیافت و در ادامه به reenlist در نیروی دریایی کار در غواصی تجاری کسب و کار و سفر در جهان است.

دونالد Stratton درگذشت اواخر روز شنبه در خانه اش در کلرادو اسپرینگز. همسرش, Velma و شیدا با او بودند. او 97.

استراتون خواهد بود eulogized در خدمات در کلرادو اسپرینگز کلرادو و به خاک سپرده خواهد شد در یک خانواده طرح در زادگاه خود از ابر سرخ نبراسکا.

با مرگ او تنها دو تن از بازماندگان باقی مانده از آخرین خدمه USS Arizona: لو Conter, 98, چمن دره کالیفرنیا و کن Potts, 98, از, Provo, Utah. دسامبر. 7, 1941 حمله کشته 1,177 ملوانان و تفنگداران دریایی در توانا جنگی مقدار کمی 335.

از دشت به دریا

دونالد Stratton از دبیرستان فارغ التحصیل شد و در سال 1940 یک ستاره ورزشکار که نیاز به کار سخت در طول زمان. بسیاری از مردان جوان بودند پیوستن به ارتش به عنوان شایعات در مورد buzzed هنگامی که ایالات متحده ممکن است کشیده می شود به جنگ. استراتون که او می تواند انجام دهد با $21 یک ماه پس او عضو نیروی دریایی است.

“تئوری من بود شما هم تا به حال جای خوبی داخل کشتی بودند و بالا و خشک و یا شما لازم نیست هر چیزی را,” او گفت: آریزونا جمهوری در سال 2014. “در ارتش شما بودند خزنده در اطراف در گل و هر چیز دیگری و من نمی خواهم به انجام این کار است.”

گزارش ویژه: آخرین زندگی بازماندگان USS آریزونا

پس از بوت کمپ فرستاده شد به نیروی دریایی کشتی سازی در واشینگتن که در آن او خود را نگاه برای اولین بار در آریزونا در حوض خشک تحت تعمیر و نگهداری و اکثر مردم فرض که برای نصب و جنگ.

“این کاملا یک چشم برای یک flatlander مثل من برای دیدن یک 35,000 تن جنگی خارج از آب” او گفت:.

در اوایل سال 1941 آریزونا بود بخارپز کردن ساحل قرار داده و در پرل هاربر. خدمه حل و فصل را به یک روال در بندر و در تمرینات در دریا. خدمه آموخته به کار کشتی اسلحه آنهایی که بزرگ و کوچکتر شلیک در اهداف شناور مایل دور.

“آنها اخراج تمام 12 اسلحه به پورت سمت کشتی یک زمان نقل مکان کرد و ما وری در آب 30 یا 60 فوت و یا پس گفت:” استراتون که ملوان کلاس 1 ، “این بود که صاعقه وار.”

پس از این حمله یک بازگشت به خدمات

Reveille صدا در 5:30 صبح از دسامبر. 7. استراتون صبحانه و پر خود را کلاه سفید با پرتقال در راه خود را به دیدار دوستان در خلیج بیمار. او را متوقف و در را قفل عقبی از شماره 2 gun turret و به عنوان او راه می رفت او شنیده صدای بلند صدای.

“آنها همه فریاد و با اشاره به سمت فورد جزیره,” او گفت:. “من نگاه کرد و بیش دیده می شود برج آب رفتن بیش از. یکی از هواپیماها banked و من دیده می شود خورشید در حال افزایش و گفت: “خوب, که, مرد,, آنها در حال بمب گذاری ما.”

استراتون رهبری برای نبرد خود را در ایستگاه یک جراحی مکعب قرار دارد که کنترل 25-کالیبر اسلحه ضد هوایی. استراتون بود نزد گذارنده است. او لنگ سنج در مقابل او و فریاد زد مختصات به تفنگ خدمه.

آنها شلیک اسلحه, اما افکن شد بیش از حد بالا است. آریزونا در زمان آتش, اما به سختی می تواند به بازگشت خود را دارد. به سختی از 10 دقیقه به حمله یک بمب سوراخ جلو عرشه و دفن خود را در آریزونا مهمات فروشگاه. انفجار برداشته کشتی از آب است. تعظیم sagged. یک سنگ اسمانی بزرگ بلعیده برج کنترل که در آن Stratton صعود کرده دقیقه قبل از.

دقیقه بعد و تاب خط امن به برج شش مردان صعود کردن طناب به Vestal. استراتون دوم بود برای رفتن. دوم به گذشته بود لورن برونر آتش controlman که در ماه سپتامبر.

استراتون سوخته بود به شدت بیش از حد از بدن خود را. او گرفته شده بود به یک بیمارستان در سن فرانسیسکو که در آن او convalesced برای بخشی بهتر از سال 1942. در نهایت او داده شد پزشکی تخلیه و بازگشت به نبراسکا.

یک سال بعد او reenlisted. جنگ هنوز خروشان در اقیانوس آرام. نیروی دریایی به او پیشنهاد کار به عنوان یک chief petty officer در حال اجرا استخدام از طریق بوت کمپ در آیداهو.

“من می خواستم برای رفتن به دریا” Stratton گفت. “Stateside وظیفه هل دادن تمام کسانی که استخدام از طریق بوت فقط برای من نیست.”

او پیوست USS پشته یک ناوشکن عازم اقیانوس آرام. استراتون مبارزه در حمله به فیلیپین, در حمله به اوکیناوا بر گشت با رادار, گزارش, پیش از بمب گذاران انتحاری.

او پس از جنگ به خانه بازگشت اما احساس ندای دریا و دوباره رفت و به کار بر روی کشتی در سواحل کالیفرنیا. خسته از معمول او رفت و به غواصی تجاری, کسب و کار, سفر به جهان است.

“هنگامی که من ساخته شده یک شیرجه در هر دو زیر دریایی را در بیش از 1200 فوت آب کردن سانتا باربارا coast,” او گفت:. “یکی از اولین کسانی که به انجام این کار است.”

در اتاق ناهار خوری خود در کلرادو اسپرینگز او نگهداری می شود یک ماکت از یک کلاه غواصی نوع غواصان در خدمه اش مورد استفاده قرار گیرد.

تامین یک افتخار برای یک قهرمان

در سال 1966 استراتون بازگشت به پرل هاربر با خانواده اش. او فعال در بازماندگان’ گروه و مشغول به کار با یک مورخ برای حفظ داستان.

در زمان او سعی کرد به اجازه رفتن از خشم خود را به سمت, ژاپنی, اما او می تواند هرگز فراموش نکنید آنچه که اتفاق افتاده است. گاهی اوقات ژاپنی, خلبانان با حضور در مراسم یادبود و برخی از دیگر بازماندگان خواهد لرزش دست خود را. استراتون نمی تواند.

“گوش همه کسانی که در مردان وجود دارد که کشتی یک هزار نفر از آنها آن را انجام نمی, و من فکر نمی کنم آنها می خواهم من می خواهم به آن را انجام دهد” او گفت:. “ما نمی توانیم فراموش کردن آنچه اتفاق افتاده است وجود دارد که بعد. ما نمی توانیم اجازه دهید آن را دوباره اتفاق می افتد.”

بیشتر: USS Arizona: نهایی نان تست

او و Velma بازنشسته به یوما, جایی که آنها زندگی می کردند حدود 15 سال است. آنها نقل مکان به کالیفرنیا به طور خلاصه و سپس مستقر در کلرادو اسپرینگز. آن بود که او وجود دارد و شیدا شروع مبارزات انتخاباتی خود را به رسمیت شناختن جو جورج ملوان که انداخت به خط سوزاندن آریزونا.

استراتون خواهد یاد بگیرند که جورج که در سال 1996 به مبارزه طلبیده بود دستور به قطع Vestal خط یک تصمیم گیری است که به احتمال زیاد هزینه او تقدیر. این Stratton نام مردان و نامه نوشت و گفتن جورج داستان به هر کسی که گوش دادن.

در ماه جولای سال 2017 استراتون برونر و Potts دعوت شدند, به کاخ سفید, جایی که آنها ساخته شده درخواست خود را به رئیس جمهور دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن. در دسامبر. 7 استراتون, برونر و Conter تماشا در هیئت مدیره USS آریزونا امید در پرل هاربر به عنوان نیروی دریایی اعطا جورج پس از مرگ یک ستاره برنز برای شجاعت.

“من گفته ام من داستان’

استراتون گفت: داستان خود را چند بار در طول سال. در سال 2016 او به چاپ خاطرات “تمام مردان جنتلمن: آمریکا ملوان به حساب دست اول از پرل هاربر.” پس از آن رندی گفت: “او انجام می شود.

“من گفته ام من داستان” او به مردم گفت.

“ما باید هرگز فراموش نکنید آنچه که این افراد را برای ما” شیدا گفت: از کلرادو اسپرینگز. “به خواندن کتاب خود می دانم که فداکاری آنها برای شما ساخته شده. او یک قهرمان واقعی آمریکا.”

او به خوبی شناخته شده در کلرادو اسپرینگز منظم در ماشین را نشان می دهد که در آن او به ارمغان آورد او در سال 1965 شورلت وانت. پلاک بخوانید USS ARIZ و یک نقاشی دیواری یک تخت پوشش به تصویر کشیده USS آریزونا و یادبود که شناور بالای آن در پرل هاربر.

سفت و مادر خود بودند با Stratton هنگامی که او درگذشت شنبه. او می خواست به در خانه رندی گفت.

بازماندگان از آریزونا می توانید انتخاب کنید که خود را خاکستر دفن در غرق کشتی جنگی در پرل هاربر اما Stratton تصمیم از مدتها پیش او نمی خواست که.

پس از یک عمر در دریا Stratton را به بازگشت به خانه اش در دشت.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>