به گزارش وال استریت ژورنال، چین ادعا می کند که یک هواپیمای فضایی آزمایشی را با موفقیت راه اندازی کرده است که یک پیشرفت یادبود برای برنامه فضایی این کشور را نشانه خواهد گرفت.

فضاپیمای قابل استفاده مجدد سوار بر موشک معروف به Shenlong روز جمعه از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان در صحرای گوبی در شمال چین پیش از سرعت به مدار برخاست.

این ماموریت که اداره ملی فضایی چین پیش از پرتاب آن را اعلام نکرد، برای ارزیابی فناوری هواپیمای فضایی و «ارائه حمایت فنی از استفاده مسالمت آمیز از فضا» طراحی شده بود.

چین و آمریکا برنامه های جدی برای ایجاد هواپیماهای فضایی بدون سرنشین و قابل استفاده مجدد دارند. در سال ۲۰۱۹ خودروی آزمایش مداری ایکس-۳۷بی نیروی هوایی آمریکا که شبیه شاتل فضایی به اندازه مینیاتور است، ماموریتی ۷۸۰ روزه را در فضا به پایان رساند.

در اوائل سال جاری، آمریکا برنامه آزمایشی توسعه هواپیمای فضایی خود را که توسط شرکت بوئینگ و آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی اداره می شد، خندق کرد.

دست کم از سال ۲۰۰۷ چین به توسعه هواپیمای فضایی خود ادامه داده است. در سال ۲۰۱۱ یک خروجی چینی گزارش داد کهشنلونگ یک پرواز زیرمبیتی انجام داده است.

گزارش های رسانه ها از پرتاب روز جمعه نگفته اند که آیا این پرواز یک Shenlong را درگیر کرده است یا یک فضاپیمای جدید، در مجموع.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im