آپولو 15 فضانورد Al Worden که دور ماه به تنهایی در سال 1971 در حالی که دو crewmates آزمون-سوار اولین کاوشگر قمری درگذشت, شنبه در سن 88.

خانواده اش گفت: او در خواب خود را در هوستون. هیچ علت مرگ داده شد.

“آل بود یک قهرمان آمریکایی است که دستاوردها در فضا و زمین هرگز فراموش نخواهد شد” گفت: ناسا مدیر جیم Bridenstine در بیانیه ای. او همچنین در ستایش Worden خود را برای حضور در “Mister Rogers’ Neighborhood” به توضیح خود را در ماه ماموریت به کودکان است.

Worden پرواز به ماه در سال 1971 همراه با دیوید اسکات و جیم ایروین. به عنوان فرماندهی ماژول خلبان Worden باقی مانده در قمری مدار سرنشین این تلاش در حالی که اسکات و اروین فرود به سطح و سعی کردم از ناسا اولین ماه حشره دار.

اسکات یکی از چهار moonwalkers هنوز زنده است. اروین در سال 1991 درگذشت.

“‘خط خاکستری بود كه در صلح!’ موفق باشید Al ایم” آپولو 11 moonwalker Buzz Aldrin قرض گرفتن از خود, West Point, alma mater.

هنگامی که او moonwalking crewmates بودند در هیئت مدیره و در راس خانه Worden انجام اولین عمیق فضایی راهپیمایی فضایی — حدود 200000 مایل (322,000 کیلومتر) از زمین است. او بازرسی خدمات ماژول علم ابزار خلیج و برگرفته فیلم. خود را تاخت و تاز کردن در خارج به طول انجامید فقط 38 دقیقه.

Worden گفت: ماموریت: “در حال حاضر من می دانم که چرا من اینجا هستم. نه برای یک نگاه دقیق تر در این ماه اما به نگاه پشت در خانه ما زمین است.”

آپولو 15 بود Worden تنها spaceflight. او در ناسا پنجم فضانورد کلاس انتخاب شده در سال 1966. از ناسا بازنشسته شد و در سال 1975 به کار می رفت برای چند شرکت های هوافضا.

از 24 مردانی که پرواز به ماه از سال 1968 از طریق 1972 تنها 11 هنوز زنده هستند.

متولد و بزرگ شده در یک مزرعه در, Jackson, میشیگان, Worden فارغ التحصیل از آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پوینت نیویورک در سال 1955 و راه اندازی شد و در نیروی هوایی. او با حضور آزمون آزمایشی مدرسه.

“همانطور که من در حال رشد بود تا حمل و نقل هوایی بود واقعا چیزی بود که قبل از هر چیز در ذهن من” Worden گفت: در سال 2000 تاریخ شفاهی برای ناسا. “از سن 12 من اساسا زد مزرعه را در تمام زمینه ها کار شیر گاو که تا زمانی که من سمت چپ برای کالج.”

در حالی که در نیروی هوایی “من شروع به درک که پرواز بود نوع بازی من. این چیزی است که من بسیار هماهنگ است.”

رفتن به ماه بود “مثل پرواز هواپیما” Worden گفت: در ناسا, تاریخ شفاهی. “این یک مهارت است که شما یاد بگیرند. طول می کشد برخی از دانش است. طول می کشد برخی از توانایی تحلیلی اگر چیزی را اشتباه می رود اما در خارج از آن را مانند رانندگی یک ماشین است.”

کار به عنوان یک ارشد هوافضا دانشمند در مرکز تحقیقات Ames ناسا در مانتین ویو کالیفرنیا پس از پرواز بود و بیشتر فکری او اشاره کرد.

او در سال 2011 در کتاب “سقوط به زمین: آپولو 15 فضانورد سفر به ماه” Worden نوشت که ناسا بود leery در مورد کودکان تماشای یک موشک به فضا پرتاب شد و پس از او به نام فرد راجرز در پیتسبورگ. Worden پدر سه به پایان رسید تا انجام یک ویژه نشان می دهد.

“پس از آن بود خارج از آنچه که اکثر فضانوردان انجام بسیاری فکر کردند که من دیوانه. فضانوردان دوست داشتم به فکر می کنم آنها فوق العاده, بکن بکن, گروه که شکار صید نوشید و تعقیب ، ما نمی kiddies’ را نشان می دهد.”

یک لیست از سوالات کودک را در نهایت منجر به Worden سال 1974 کتاب برای کودکان “من می خواهم به دانستن در مورد پرواز به ماه.”

پس از بازگشت از ماه تمام سه آپولو 15 فضانوردان شد درگیر در یک اختلاف بیش از چند صد مهر پستی را پوشش می دهد که پرواز با آنها را به ماه. فضانوردان برنامه ریزی شده به فروش آنها را برای کمک به پرداخت هزینه برای آموزش و پرورش فرزندان خود, Worden گفت: در ناسا, تاریخ شفاهی.

Worden گفت: او فرض مهر را پوشش می دهد و گفته های رسمی پرواز آشکار اما مطمئن نیستم که آنها در حال حاضر تا کنون بوده است. این همه منجر به “کاملا فلپ.”

هیچ یک از این سه تا به حال پرواز در فضا دوباره. او مقصر ناسا مدیریت.

“برخی از سناتور و یا برخی از کنگره این سوال را پرسید و آنها مجوف تحت حق دور و تلاش برای خلاص شدن از ما,” او گفت: در تاریخ شفاهی. “هیچ کس ایستاده بود تا برای ما. هیچ کس.”

Worden شکایت دولت ایالات متحده در سال 1983 کردم و خود را پوشش می دهد بازگشت.

“ما احتمالا نمی باهوش ترین چیز در جهان است, اما ما نمی هر چیزی که غیر قانونی بود,” او گفت:. “ما چیزی را انجام دهید که هر کس دیگری انجام نداده اما عواقب بودند و نه شدید به ما.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im