محیط های چند کاربره گرافیکی
اتاق های گپ تصویری ، گرافیکی را به تجربه گپ ، یا به صورت 2D یا 3D (با استفاده از فناوری واقعیت مجازی ) اضافه می کنند. اینها با استفاده از نمایش گرافیکی از کاربر ، نماد (عناصر مجازی مانند بازی ها (بخصوص بازی های آنلاین چند نفره بصورت انبوه )) و مواد آموزشی که اغلب توسط دارندگان سایت شخصی تهیه می شود ، که به طور کلی کاربران پیشرفته تر سیستم ها هستند. پرطرفدارترین محیط ها ، مانند The Palace ، به کاربران امکان می دهد فضاهای خاص خود را ایجاد و یا ایجاد کنند.برخی از محبوب ترین تجربه های چت سه بعدی IMVU و Second Life است.(اگرچه آنها بسیار فراتر از گفتگو هستند). بسیاری از چنین پیاده سازی هایی با فروش کالاهای مجازی به کاربران در حاشیه بالا سود کسب می کنند. [ نیاز به استناد ]

برخی از اتاق های گپ آنلاین نیز ارتباطات صوتی و تصویری را در خود جای داده اند ، چت روم فارسی دختر پسر به طوری که کاربران ممکن است در واقع یکدیگر را ببینند و بشنوند.

بازی ها
بازی ها اغلب در اتاق های گپ نیز انجام می شوند. اینها معمولاً توسط یک پروسه خارجی مانند یک ربات IRC که به اتاق می رود برای انجام بازی پیاده سازی می شوند . بازی های پرسش و پاسخ Trivia رایج ترین است. یک نمونه تاریخی Hunt the Wumpus است . [3] پیاده سازی مبتنی بر چت روم مافیای بازی های مهمانی نیز وجود دارد. [ نیاز به استناد ] یک سبک مشابه اما پیچیده تر از بازی های مبتنی بر متن ، MUD ها هستند که بازیکنان در یک محیط متنی با داستان های تعاملی مانند متنی تعامل دارند.

قوانین رفتاری
اتاق های گپ ، به ویژه مواردی که برای کودکان در نظر گرفته شده است ، معمولاً قوانینی دارند که کاربران باید از آنها پیروی کنند. این قوانین به طور کلی قبل از ورود ، در صفحه وب یا بنرهایی از نوع MOTD در مورد IRC و سایر سیستم های چت مبتنی بر متن ارسال می شوند. قوانین معمولاً به کاربران اجازه نمی دهد از زبان توهین آمیز / بی ادبانه ، یا ترویج نفرت ، خشونت و سایر موارد منفی استفاده کنند. بسیاری همچنین جعل هویت کاربر دیگری را مجاز نمی دانند. اتاق های گفتگو اغلب اجازه تبلیغات یا “جاری شدن سیل” را نمی دهند ، که به طور مداوم صفحه را با متن تکراری پر می کند. تایپ با قفل درپوشمعمولاً فریاد در نظر گرفته می شود (دلالت بر عصبانیت) و دلسرد است. متخلفان این قوانین می توانند “لگد زدن” شوند (به طور موقت از اتاق بیرون رانده می شوند ، اما مجدداً اجازه می دهند داخل شوند) یا به طور موقت یا دائم کاملاً منع شوند.

بعضی اوقات اتاق های گفتگو با محدود کردن افرادی که اجازه سخنرانی می دهند تعدیل می شوند (رایج نیستند) ، با داشتن اظهار نظر توسط مجری ها (که اغلب به عنوان سؤال از مهمان یا افراد مشهور ارائه می شوند) تعدیل می شوند ، یا با داشتن داوطلبان معتدل گشت زنی می کنند که محل تماشای آن را مختل می کند. یا در غیر این صورت رفتار نامطلوب. با این حال ، بیشترین استفاده از اتاق های گفتگو تعدیل نمی شود و کاربران ممکن است با سایر سرنشینان اتاق به صورت رایگان گپ بزنند.