پمپ وکیوم و کارکرد آن

پمپ وان روتاری مهر و موم شده روغن (مرطوب ، جابجایی مثبت)

در پمپ پرتابه چرخشی ، گاز وارد درگاه ورودی می شود و توسط یك روتور سوار شده خارج شده كه گاز را فشرده می كند و آن را به دریچه اگزوز منتقل می كند (تصویر 3). دریچه دارای فنر است و به هنگام عبور فشار هوا از تخلیه گاز اجازه می دهد تا تخلیه شود. روغن برای آب بندی و خنک کردن ون ها استفاده می شود. فشار قابل دستیابی با پمپ چرخشی با تعداد مراحل استفاده شده و تحمل آنها تعیین می شود. طراحی دو مرحله می تواند فشار 1 -3 10-3 mbar را فراهم کند. دارای سرعت پمپاژ 0.7 تا 275 m3 / h (0.4 تا 162 ft3 / min) است.

شکل 3 گرم
شکل 3 – سطح مقطع یک پمپ مرطوب معمولی (تصویر حسن نیت ارائه دادن ادواردز)
پمپ حلقه مایع (مرطوب ، جابجایی مثبت)
پمپ حلقه مایع (شکل 4) با چرخاندن یک پروانه ون که در خارج از مرکز پمپ قرار دارد ، فروش پمپ وکیوم گاز را فشرده می کند. مایع درون پمپ تغذیه می شود و با شتاب گریز از مرکز ، یک حلقه استوانه ای متحرک در برابر قسمت داخلی قفسه تشکیل می دهد. این حلقه مایع در فضای بین پره های پروانه ، که محفظه های فشاری دارند تشکیل می دهد. غیرفعال بودن بین محور چرخش پروانه و محفظه پمپ باعث تغییر چرخه ای از حجم محصور شده توسط ون ها و حلقه می شود که گاز را فشرده می کند و در انتهای محفظه آن را از طریق درگاه تخلیه می کند. این پمپ از طراحی ساده و مقاوم برخوردار است زیرا شافت و پروانه تنها قسمت های متحرک هستند. از مقاومت در برابر فرآیند بسیار تحمل می کند و دامنه ظرفیت زیادی دارد. این ماده با استفاده از آب 15 درجه سانتیگراد (59 درجه فارنهایت) می تواند فشار 30 mbar را فراهم کند و فشارهای پایین تر با سایر مایعات امکان پذیر است. دامنه سرعت پمپاژ از 25 تا 30،000 متر مکعب در ساعت (15 تا 17،700 فوت 3 در دقیقه) دارد.
شکل 4 گرم
شکل 4 – سطح مقطع یک پمپ حلقه معمولی (تصویر حسن نیت ارائه دادن ادواردز)
پمپ دیافرام (جابجایی خشک و مثبت)

یک دیافراگم به سرعت توسط میله سوار بر یک بادامک که توسط موتور چرخانده می شود ، انعطاف پذیر می شود و باعث انتقال گاز در یک دریچه و دیگری می شود. این کم مصرف و کم نگهداری است. طول عمر دیافراگم ها و دریچه ها به طور معمول بیش از 10،000 ساعت کار است. پمپ دیافراگم (شکل 5) برای پشتیبان گیری از پمپ های توربو مولکولی ترکیب کوچک در کاربردهای خلاء تمیز و بالا استفاده می شود. این پمپ ظرفیت کمی است که به طور گسترده در آزمایشگاه های تحقیق و توسعه برای تهیه نمونه مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از پمپ دیافراگم ، می توانید فشار نهایی معمولی 5 10 10-8 mbar را بدست آورید تا از پمپ ترکیبی مولکولی ترکیبی استفاده کنید. دامنه سرعت پمپاژ آن از 0.6 تا 10 m3 / ساعت (35/0 تا 5/9 فوت در دقیقه) است.

دیدگاهتان را بنویسید