هوشمندسازی خانه – سیستم هوشمند سازی ساختمان – سیستم خانه هوشمند

7. کانکس پانلی با ابعاد کوچک برعکس نوع های قبلی کانکس پانلی با ابعاد کوچک نیز کاربرد بسیاری داشته و در کاربری های متفاوتی از جمله استفاده به عنوان اتاقک نگهبانی ، پست برق ، پست مخابراتی در کنار دکل ها و ماهواره های فرستنده ، اتاقک کنترل دستگاه ها و ماشین های صنعتی می باشدو در برخی نمونه های این نوع سازه گاها جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار یا تابش مستقیم خورشید به داخل که در آن تجهیزات الکترونیکی حساسی نصب شده ، کانکس پانلی کوچک بدون پنجره و جداره شیشه ای تولید گشته و درب های آنها نیز از نوع یخچالی و ساندویچ پانل می باشد. با اعتنا به برخی از اين قابلیتها مشخص میشود که چرا بسیاری از صاحبخانهها سیستمهای بیسیم را ترجیح میدهند. چرا باید منزل خود را هوشمند کنیم؟ به عنوان یک نکته، پریزهای هوشمند همچنین می توانند برای بهبود و کنترل روشنایی “سنتی” استفاده شوند، معمولاً به یک برنامه متصل می شوند تا چراغ ها را روشن و خاموش یا حتی کم نور کنند.چراغ های هوشمند Philips Hue به دلیل تنظیمات ساده خود شناخته شده اند.

امکان مشاهده تمامی قسمت­ های خانه را با استفاده از دوربین مداربسته در تلفن همراه فراهم می ­کند. بنابراین ما در این مقاله به سراغ معرفی مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات خانه هوشمند میرویم و در مورد تک تک این وسیلههای هوشمند سازی صحبت میکنیم. که قبلا در مقاله بررسی انواع پروتکلهای ارتباطی خانه هوشمند در مورد آن به تفصیل صحبت کردیم. چراغهای خانه شما همانند سایر لوازم دیگر میتوانند از طریق تلفن هوشمند یا تبلت کنترل و مدیریت شوند. در این تکنولوژی، بستر ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند با دستگاه کنترل مرکزی، هاب یا گیت وی از طریق سیم فراهم میشود. به طوری که میتوانید در مسیر برگشت به خانه دمای سالن را تغییر دهید. سیستم روشنایی و دمایی میتواند با توجه به دلخواه افراد یا با توجه به روشنایی و دمای بیرون تنظیم شود. ترموستات هوشمند از دیگر وسایل خانه هوشمند است که به شما کمک میکند تا محیط خانهی خود را در دمای مطلوب نگه دارید. این نوع سیستم ها خودشان به خودی خود از دسته سیستم های هوشمند هستند حال با ادغام این سیستم با سیستم های هوشمند ساز خانه امکانات بهتری در اختیار کاربران میگذارد نظیر کنترل تمام قفل های در و پنچره ها یا دیدن تمامی دوربین ها از راه دور که برای این کار فقط کافیست با اتصال به اینترنت و استفاده از رابط کاربری مخصوص این نظارت ها را بر خانه داشته باشید یا حتی اگر افراد خاصی (افراد سالمند یا نوزاد و یا بچه های کم سن) در خانه داشته باشید می توانید به صورت مدام وضعیت خانه را بررسی کنید.

امنیت در خانه هایی که هوشمند میشوند بسیار بالاتر از خانه های عادی هستند. بنابراین استفاده از تجهیزات خانه هوشمند مبتنی بر ارتباطات بیسیم مزایایی به همراه دارد که تجهیزات سیمی از آن برخوردار نیستند. بسته به امکانات و تسهیلات، پروتکلهای بیسیمی که بر بسترهای بیسيم کار میکنند، نسبت به سیستمهای سنتی بهترند و مزایای بیشتری دارند. این موارد باعث افزایش طول عمر یک ساختمان و امکانات آن میشوند. خانه هوشمند یکی از مهم ترین امکانات برای زندگی در آینده است. هوشمند سازی ساختمان و زندگی در یک خانه هوشمند که حرف ما را میفهمد و مطابق امر و فرمان ما همه کارها را در چند ثانیه انجام میدهد ، انقدر جذابیت دارد که هر روز به تعداد افرادی که تصمیم می گیرند که خانه خود را هوشمند کنند افزوده میشود . به طور مثال، میتوان یک چراغ را به گونهای تنظیم کرد که در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش شود. باعث شده تا افراد در طول روز فشار زیادی را تجربه کنند. بسیاری افراد در هنگام زمستان و سرمای هوا برای رفتن به محل تفریحات سردسیری، دچار این ترس هستند که به دلیل سرد بودن محل اقامت و طولانی بودن پروسه ی گرم شدن آن، باید چندین ساعت را در سرما طی کنند.

در واقع، تجهیزات بیسیم میتوانند از کدگذاریهای تجاری، دولتی و حتا نظامی همراه با احراز هویت چند عاملی استفاده کنند. تا اینجا گفتیم که منظور از هوشمند سازی ساختمان فقط به معنای استفاده از گجت های هوشمند در یک ساختمان مدرن نیست. بهتر است برای فضاهای باز مانند پشت بام، راه پله های خروج اضطراری، حیاط منزل و غیره، یک اسپیکر ضد آب تهیه کنید. به علت اینکه در یک ساختمان باید هزینه برق سیستم روشنایی پارکینگ و راه پله ها به صورت مشترک بین ساکنین پخش شود لازم است این انرژی تفکیک شود. برای مثال، میتوان ساختمان مجاور را با اتکا به ارتباطات بیسیم به شبکه وارد کرد، در حالی که عملیات سیمکشی بین ساختمانها از لحاظ هزینه بسیار گران تمام میشود. در روش سنتی، برای راهاندازی شبکهی اتوماسیون ساختمان و وصل کردن کنترلکنندههای مختلف به تجهیزات خانه هوشمند و شبکه و اجرای عملیات پشتیبانی نرمافزاری لازم است تا سرتاسر ساختمان سیمکشی شود. کارشناسان خانههای هوشمند از مرحله مشاوره، اجرا و پشتیبانی در کنار شما خواهند بود.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت مدل سازی خانه هوشمند.