مراحل تولید ورق سیاه

معرفی ورق سیاه

ورق سیاه، محصولی ایجاد شده از مراحل نورد گرم، پایین عملیاتی فشاری در دمایی فراتر از 900 رتبه هست که تحت همین فشار، در ضخامت‌های 1 تا 100 میلی‌متر ساخت می‌شود. در واقع تختال کلیدی دو آلیاژ st37 و st52 را پس از حرارت شدید، از غلتک‌های بزرگی عبور دیتا و به این ترتیب علاوه بر کمتر ضخامت ورق، مقاومت و انعطاف‌پذیری آن را  می‌کنند.

 قیمت ورق سیاه، بسته به کالا و آلیاژ مواد نخستین و نیز میزان رعایت استانداردها در تولید آن، بستگی داردهمین جنس برای ایجاد پروفیل، مخازن و گاردریل، تابلوهای ترافیکی و در صنایعی نظیر خودروسازی و کشتی‌سازی، به‌کار می‌رودجالب هست بدانید که حتی بعضی از افراد برای سرمایه‌گذاری از همین کالا استعمال میکنند و از نوسان‌های قیمت روز، سود به دست می‌آورند

روند ساخت ورق سیاه

ایجاد گندله (pellet) به وسیله فرآوری سنگ‌آهن و تبدیل آن به آهن اسفنجی: سنگ‌آهن به یار ناخالصی‌های خود به گلوله‌‌هایی به اسم گندله تبدیل و پخته می‌شود، گندله طی روند احیای مستقیم در واکنش با کربن، آهن خالص را حاصل میکند و چون اکسیژن خویش را از دست می‌دهد، وضعیت اسفنجی به خویش گرفته و به آن آهن‌اسفنجی نیز می‌گویند که در پروسه سپس به کارگیری می‌شود.

ایجاد فولاد مذاب: آهن‌اسفنجی در این تراز داخل کوره قوس الکتریکی قرار میگیرد تا به فولاد مذاب تبدیل شود. گرید ورق آهنی حساس دقت به ادغام عناصر شیمیایی که در این تراز آن‌گاه از سرباره‌گیری طولانی تر می‌شود، انتخاب میگردد و برای داشتن مخلوط یکنواخت به آن گاز دمیده می‌شود.

تولید تختال (slab): در این تراز فولاد مذاب بعد از آن از تصفیه به وسیله پاتیل باطن ماشین ریخته‌گری سرازیر می گردد و این اتومبیل قالبی داراست که به شکل نوار مستطیلی است و مذاب دارای قرار گرفتن باطن این قالب به صورت آن درآمده و به وسیله جریان آب خنک می‌شود. در این سطح نوارهای مستطیلی مهم ضخامت ۲۰ سانتی‌متر خارج می گردد که به عبارتی تختال‌های گزینه حیث است.

نورد گرم: در همین تراز تختال درون کوره پیش‌گرم حساس دمای 1200 درجه سانتی‌گراد قرار گرفته و شکل‌پذیر می‌گردد؛ آن‌گاه نورد خشن و نورد عمده به جهت گرفتن ضخامت موردنظر اهمیت عبور از غلتک انجام شده و عاقبت آن ورق سیاه هست که به دو شکل کلاف یا مهم به کارگیری از دستگاه‌های برش به رخ صفحات حیاتی بعدها مشخص به تیتر ورق سیاه برش خورده خارج می‌شود.

ویژگی‌ ورق سیاه چیست؟

مهم‌ترین چیزی که ورق‌های فولادی را از نیز مختلفی می‌کند، ظواهر و مشخصات آنهاست. به این خاطر در این بخش درباره یک سری ویژگی ورق سیاه کلام خواهیم کردیک عدد از مشخصات ورق سیاه، کالا آن استکالا این ورق از آهن با فولاد می‌باشد. آهن، یکی از فلزات بسیار پرکاربرد است. فولاد نیز فلزی میباشد که به صورت آلیاژی از آهن ساخته می‌شودبه این معنی که در ترکیب موادسازنده فولاد، عنصر آهن نیز چشم خواهد شد.

فلز آهن، خاصیت و مشخصاتی مثل استحکام بالا داراست که منجر شده تا کاربردهای فراوانی به جهت آن ایجاد شود. طبیعی می باشد که محصولات به دست آمده از این فلز هم این خواص را به ارث می‌برندیک عدد از محصولات حیاتی به دست آمده از فلز آهن، ورق‌های آهنی میباشد که ورق سیاه در رأس آن قرار می‌گیردبدین ترتیب می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که ویژگی‌های ورق سیاه، تا حدودی از مشخصات و ویژگی‌های عنصر آهن برگرفته خواهد شد. دیگر ویژگی ورق سیاه، رنگ سیاه و ظاهر مات آن است. از آن‌جایی که دما در فرآیند نورد گرم فراوان بالا است، ظواهر این ورق‌ها رنگی سیاه و مات به خود می‌گیردایجاد گونه های ورق سیاه آسان بوده و هزینه‌ای زیادی نمی‌بردبراین اساس قابلیت تولید آن در مقدار  وجود دارد. در هنگام تولید ورق سیاه در فرایند نورد گرم پس از اتمام عملیات، ورق‌ها را در دمای اتاق خنک می‌کننداین مرحله در افزایش مقاومت و شکل‌پذیری آن تاثیر‌گذار است.

ورق سیاه از لحاظ میزان مرغوب بودن اساسی ورق‌های گرم برابری نمی‌کنداهمیت این درحال حاضر به خاطر ارزش ارزان‌تری که دارد، تعیین آن به صرفه‌تر است. دیگر ویژگی‌ ورق سیاه که موجب می گردد از آن در صنعت‌های دریایی و کشتی‌سازی به کار گیری شود، مقاومت در برابر خوردگی و حضور مداوم می‌باشدیعنی اثرات هم‌افزایی عنصر آلیاژ در همین فلز یک ویژگی حیاتی در گزینه آن است. درصورتی‌که نیاز به یک فلز مقاوم در برابر ضربه‌های مداوم و سایش مثل خط اسکله باشد، ورق سیاه گزینش لطف است.

تفاوت ورق سیاه کلیدی دیگر ورق های فولادی

بیشتر ترین تفاوتی که در ورق سیاه حساس دیگر ورق های فولادی بازدید می گردد ظاهر و رنگ قابل تماشا همین مدل ورق می باشد. ورق های سیاه همانگونه که از نامشان مشخص است حیاتی رنگی سیاه و مات میباشند اکنون آنکه ورق های روغنی و گالوانیزه درخشان می باشند.

تفاوت ورق سیاه اهمیت ورق روغنی

ورق سیاه کلیدی روند نورد گرم ایجاد می گردد و ورق روغنی اهمیت فرآیند نورد سرد ورق سیاه عموما ضخامت های از 1 میلیمتر تا 15 میلیمتر به جهت حالت رول و از16 میلیمتر به بالا به جهت حالت فابریک دارد در حالیکه ورق های روغنی دامنه ی ضخامتی از0.3 تا 3 میلیمتر را پوشش می دهند.

تفاوت ورق سیاه اهمیت ورق گالوانیزه

در فرآیند تولید ورق سیاه سطح گالوانیزاسیون و یا هیچ نوع آبکاری وجود ندارد. ورق گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می باشد ورق سیاه فورا لایه ای اکسیدی بر روی آن تشکیل می گردد

عامل ها مؤثر بر قیمت ورق سیاه

از پاراگراف کارداران مهمی که در تعیین قیمت ورق سیاه مؤثر میباشد پارامترهایی از قبیل برند و کارگاه تولیدکننده است، همچنین گریدهای متفاوت از هر محصولی به برهان تفاوت آلیاژها حساس کیفیت‌های مختلفی نیز هستند که در قیمت ورق اثر گذار است. علاوه‌براین دست اندرکاران مؤثر دیگری نیز وجود داراست که خیر فقط ورق سیاه که قیمت همگی محصولات فولادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از این کارداران می‌توان به هزینه حمل و نقل، میزان صادرات و واردات، میزان عرضه و تقاضا، قیمت‌های جهانی، نیاز صنعت های وابسته، نرخ تورم، ارزش دلار، سیاست‌های دولت و بورس فرآورده و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید