قطعات دوربین مداربسته

 

قطعات دوربین مداربسته

قطعات دوربین مداربسته

در سال‌های اخیر دوربین‌های  برای ایجاد امنیت در بسیاری از مکان‌های خصوصی و عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طوری که این دوربین‌ها به عضو جدایی ناپذیر بسیاری از فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی یا هر مکان دیگری که در طول روز ممکن است به آن قدم بگذاریم تبدیل شده است. این وسایل جدید و کاربردی به طور کلی از کنار هم قرار گرفتن چندین وسیله جانبی تولید می‌شوند که امروز قصد داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

اجزای اصلی دوربین مداربسته

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته لوازمی هستند که با قرار گرفتن در کنار هم باعث عملکرد صحیح این وسیله می‌شوند. ازجمله این وسایل می‌توان موارد زیر را نام برد.

·         هارد درایو

·         چندین میکروفون جهت ظبط صدا

·         سنسورهای حساس به حرکت

·         مالتی پلکسر تصویر

·         یک دستگاه جهت تقویت صدا و اسپلیتر

·         بدنه خارجی برای محافظت از دستگاه

·         چندین مبدل تصویر

·         انتقال دهنده سیگنال با نام HDMI

·         ویدئو بالن

هارد دیسک دوربین مداربسته

در میان لوازم جانبی دوربین مداربسته هارد دیسک یکی از موارد مهم و حائز اهمیت است. این وسیله در واقع بخش اصلی وظایف یک دوربین مداربسته و در واقع ذخیره اطلاعات را به عهده دارد. این وسیله اطلاعات مربوطه را روی یک یا چندین سطح الکترومغناطیسی ذخیره می‌کند که به راحتی بعد از آن فرد قادر است به این اطلاعات دست پیدا کند. از آن‌جایی که دوربین‌های مداربسته به طور دائم و بیست و چهار ساعت درحال ذخیره اطلاعات هستند پس طبیعی است که هارد‌های معمولی قادر نخواهند بود که پاسخگوی نیاز آن‌ها باشند و حتی در صورت استفاده نیز مدت زمان کوتاهی قادر به ارائه خدمات هستند. به همین جهت هارد دیسک‌های مخصوص با حافظه حداقل یک یا دو ترابایت در تولید این محصولات به کار گرفته می‌شوند.

کابل دوربین مداربسته

یکی دیگر از لوازم جانبی دوربین‌های مداربسته کابل ها هستند، در تولید این دوربین ها اغلب از

کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شود که تصاویر را به صورت آنالوگ به دستگاهDVR)منتقل می‌کند. نوع ساخت این کابل کابل مشابه با نوع کابل به کار رفته برای آنتن تلوزیون است و تنها تفاوت میان آن دو در حجم شیلد و قطر مرکزی آن‌ها است. این محصولات انواع مختلفی دارند که به عنوان مثال می‌توان RG6, RG11 وRG59اشاره نمود.

کابل هایRG59از جمله مواردی هستند که در متراژهای کم از آن‌ها استفاده می‌شود حداکثر متراژی که این کابل ها قادر به ارائه خدمات هستند در حدود سیصد متر است.

کابل‌هایRG6از نمونه قبلی قوی‌تر بوده و تا مساحت ۵۰۰ متر را بدون هیچ گونه مشکل قادر به پشتیبانی هستند اما از این مساحت بیشتر را باید به نمونه سوم یعنی‌RG11 سپرد این کابل نسبت به دو نمونه قبل قوی‌تر عملکرد و قادر به انتقال سیگنال تا عددی بالا‌تر از هشتصد، نهصد متر بدون هیچ‌گونه افت هستند.

باتری دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته هم مانند هر وسیله دیگری نیازمند یک منبع تغذیه‌ای هستند که این منبع از طریق یک باتری با ولتاژ برق 12 ولت در قالب DC تامين می‌شود. باید توجه داشت که برق شهری اصلا برای استفاده به این منظور مناسب نیست زیرا ولتاژ آن ۲۲۰ ولت و ACاست.

مالتی پلکسر چیست

مالتی پلکسرها در واقع وظیفه انتقال تصویر به نمایشگر را بر عهده‌ دارند. نشان دادن تصویر چند دوربین بر روی یک نمایشگر از جمله عملکرد هایی است که توسط مالتی پلکسر انجام می‌گیرد. طبیعی است که ما قادر نخواهیم بود برای هر یک از دوربین‌های مداربسته یک دستگاه ظبط  و پخش تهیه کنم از همینجا رو مالتی پلکسرها کاربرد زیادی برای افرادی که بیشتر از یک دوربین مداربسته استفاده می‌کنند، دارند.

میکروفون های ضبط صدا

میکروفون های ضبط صدا

در میان تجهیزات دوربین مداربسته میکروفون‌ها شاید چندان حائز اهمیت بنظر نرسند اما در بسیاری از موارد وجود صدا در تشخیص اتفاقات ضبط شده با اهمیت است. به طور کلی این میکروفون‌ها به دو شکل همساز و منفرد تهیه و تولید می‌شوند. بهترین مکان برای نسب دوربین‌های مداربسته فاصله شست سانتی متری دوربین اصلی است. دلیل این که فاصله بین آن دو باید کم باشد همگام بودن کابل صدا، تصویر و برق بین دو وسیله است.

دستگاه DVR و‌NVR

از این دستگاه ها برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته استفاده می‌شود، به طورکلی درباره‌ی این دو اصطلاح باید بدانید مخفف دو کلمه دستگاه دیجیتالی ظبط تصاویر ودستگاه ظبط تصاویر تحت شبکه هستند تفاوت در نوع عملکرد این دو دستگاه باعث ایجاد تفاوت‌ در نحوه عملکرد دوربین‌های مداربسته با یکدیگر شده‌است.

سخن پایانی

در این مطلب قصد داشتیم شما را به طور خلاصه با هر یک از لوازم جانبی دوربین مداربسته آشنا کنیم تا اگر قصد سلام خرید یا استفاده از این محصول را داشتید اطلاعات ابتدایی در این زمینه را داشته ‌باشید. و در صورت شنیدن هر یک از این نام ها دچار سردرگمی نشوید و بتوانید به راحتی جهت تحقیق در مورد کیفیت هر یک از قطعات دوربین مداربسته‌ای که احتمالا قصد خرید آن‌را دارید اقدام نمایید.

منبع: پرند سیستم