آزمون های انلاین امروزه با گسترش اینترنت و فضای مجازی در زندگی ما بسیار افزایش یافته است. همچنین عامل دیگری که باعث گسترش و افزایش استفاده از این آزمون ها شده است، انتشار بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش ها است.

ارزشیابی یا آزمون های آنلاین دارای ویژگی های خوبی هستند به طوری که شما وقتی به صورت آنلاین آزمون خود را اجرا می کنید دارای برخی دسترسی ها و امکانات هستید که بیشتر آنها در آزمون های حضوری و با استفاده از کاغذ وجود ندارد.

 اگر بخواهیم به برخی از مهم ترین ویژگی ها و امکاناتی که این سامانه های آنلاین در اختیار ما می گذارند اشاره کنیم می توانیم بگوئیم که بسیاری از سامانه ها و بات هایی که آزمون آنلاین در آنها تعریف می شوند دارای امکاناتی هستند از قبیل

مثل تصادفی بودن سوالات ، عدم بازگشت به سوال قبل و یا بازگشت به سوال قبل ، محدود کردن تایم و زمان آزمون ، اجرای خودکار نمره منفی در آزمون های گزینه دار ، امکان تایپ ، ویس و یا آپلود عکس برای هر سوال به طور جداگانه ، امکان تصحیح سریع و بلافاصله پس از آزمون سوالات تستی و … از مهم ترین این امکانات می باشند .

 اما علاوه بر این دسترسی ها و ویژگی ها برگذاری آزمون به صورت آنلاین دارای مزیت هایی می باشد که در این قسمت به برخی از مهم ترین مزیت هایی که آزمون آنلاین دارد اشاره میکنیم :

۱ ) صرفه جویی در وقت :

وقتی آزمون به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام میگیرد می تواند در وقت شرکت کنند گان و همچنین برگزار کنندگان آزمون صرفه جویی کند، زیرا تمام وقتی که در رفت امد ، توزیع امتحان ، تصحیح امتحان و … همه حذف می شوند .

 ۲ ) صرفه جویی در هزینه :

همان طور که گفتیم آزمون های آنلاین علاوه بر وقت در هزینه شما نیز صرفه جویی می کنند.

 به طوری که تمامی هزینه های برگه ، رفت و امد ، خودکار ، هزینه های مراقب امتحان ، هزینه محل و … همه حذف شده و امتحان محدود به همان سامانه ای می شود که قرار است آزمون در ان برگزار شود .

 3) کاهش استرس و بازدهی بیشتر :

 یکی دیگر از مزیت ها این است که برای کسانی که مشکل استرس در فضای امتحانی دارند دیگر مشکلی پیش نمی آید ، زیرا می تواند در هر محیطی که در آن ارامش دارند آزمون خود را بدهند.

اما در کنار تمام این مزیت ها برگزاری آزمون به صورت آنلاین دارای معایبی است که در راس آنها تقلب قرار دارد که در قسمت بعد به مسئله تقلب می پردازیم .

چگونه می توانیم تقلب در آزمون های انلاین را کنترل کنیم؟

تقلب در آزمون های انلاین از شایع ترین مشکلات در حین برگزاری آزمون است.

زیرا بسیاری از افراد به دلیل عدم وجود مراقب و همچنین وجود جزوه و کتاب و … می توانند به راحتی تقلب کنند و پاسخ سوالات را بدهند.

 اما برای تقلب در امتحانات آنلاین برخی راهکار ها وجود دارد که شاید تقلب را به صفر نرساند اما می تواند تا حدودی امکان تقلب کردن را کاهش دهد.

 برخی از مهم ترین این روش ها عبارت است از :

۱) تصادفی بودن سوالات، یعنی برای هر فرد سوالات متفاوت و یا با ترتیب متفاوت می توانید طرح کنید .

 ۲) محدود کردن تایم امتحان، البته تا جایی که به آزمون دهندگان فشار وارد نشود ‌.

۳) چیدن سوالات از سخت به آسون و همچینن عدم بازگشت به سوال قبل در آزمون های تستی و … می تواند راهکار هایی برای جلوگیری از تقلب باشد .