این نکات را بخوانید تا جستجوی خود را با Google Scholar بهبود بخشید ، و بدانید که جستجو در Google Scholar برای شما چه فایده ای دارد – و چه زمانی بهتر است از ابزار یا بانک اطلاعاتی دیگری استفاده کنید.

سایت گوگل اسکولار : جوانب مثبت و منفی
Google Scholar یک موتور جستجوی بسیار قدرتمند برای ادبیات علمی است که توسط بسیاری از محققان و دانشجویان استفاده می شود. پیدا کردن و دسترسی به انتشاراتی که قبلاً می شناسید یا جستجوی سریع در مورد یک موضوع مفید است.

Google Scholar وقتی می خواهید یک مرور کلی درباره ادبیات در مورد موضوع خاص ، به عنوان مثال ، برای پایان نامه یا بررسی ادبیات خود داشته باشید ، کمتر مفید است. دلیل این امر این است که Google Scholar گزینه های محدودی برای ترکیب چندین عبارت جستجو با اپراتورهای Boolean (مانند AND ، OR ، NOT) ارائه می دهد. به طور پیش فرض ، Google Scholar در متن کامل انتشارات جستجو می کند. جستجوی پیشرفته به شما امکان می دهد جستجوی خود را در زمینه های خاص (عنوان ، نویسنده ، یک ژورنال و تاریخ خاص) محدود کنید ، اما نمی توانید جستجوی خود را فقط به عنوان های عنوان ، انتزاعی و کلمات کلیدی محدود کنید (مانند Scopus).

انتخابی که Google Scholar برای شما انجام می دهد شفاف نیست. این رتبه بندی نتایج جستجو را نشان می دهد و تنها 1000 نتیجه اول هر جستجو را نشان می دهد ، بر اساس الگوریتم هایی که گوگل مرتباً تغییر می دهد. رتبه بندی بستگی به تنظیماتی دارد که ممکن است از آن بی اطلاع باشید ، مانند تنظیمات زبان یا موقعیت مکانی شما.

برای به دست آوردن مروری بر ادبیات علمی در مورد موضوع خاص ، بنابراین بهتر است از بانک اطلاعاتی کتابشناسی استفاده کنید. یافتن پست های اینجا چگونه برای انتخاب بهترین پایگاه داده برای موضوع خود را.

دسترسی به نشریات
اگر از Google Scholar از وب سایت WUR Library استفاده می کنید ، اگر در محوطه دانشگاه هستید ، به طور خودکار به منابعی که بخشی از مجموعه های WUR است ، دسترسی پیدا می کنید.

هنگامی که از وب سایت Google Scholar کار می کنید ، اطمینان حاصل کنید که این لینک به کتابخانه WUR پیوند می دهد تا دسترسی آسان به منابع دارای مجوز را داشته باشد. اگر پیوند “دریافت آن از WUR” را در کنار نتایج جستجوی خود مشاهده نمی کنید ، در منوی بالای صفحه به تنظیمات بروید. در اینجا پیوندهای کتابخانه را انتخاب کنید و دانشگاه و کتابخانه تحقیقاتی Wageningen را به لیست اضافه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دسترسی به منابع دارای مجوز خارج از دانشگاه ، به نحوه دسترسی مستقیم به منابع دارای مجوز مراجعه کنید .

نکاتی برای بهبود جستجوی شما
توجه داشته باشید که بیشتر این نکات همچنین در Google کار می کنند!

از گزینه جستجوی پیشرفته (در فهرست) برای جستجوی “فیلدها” خاص یا محدود کردن نتایج بر اساس سال استفاده کنید. این گزینه ها بهینه عمل نمی کنند (به بالا مراجعه کنید) ، اما می تواند به محدود کردن تعداد نتایج کمک کند.
از علامت های نقل قول مضاعف استفاده کنید تا چندین کلمه در کنار یکدیگر را به ترتیب مشخص (در اصطلاحات مرکب یا یک عبارت دقیق) جستجو کنید ، به عنوان مثال ، “تغییر آب و هوا” یا “تأثیر تغییرات آب و هوا بر امنیت غذایی”. در غیر این صورت ، Google (Scholar) به طور خودکار چندین کلمه را با عملگر AND ترکیب می کند.
شامل شرایط جایگزین با استفاده از عملگر OR. در بعضی موارد ، Google (Scholar) مترادف آشکار در جستجوی شما ندارد. با اپراتور OR می توانید این شرایط را ترکیب کرده و اطلاعات بیشتری پیدا کنید. به جای OR می توانید از | نیز استفاده کنید (یک لوله) ، به عنوان مثال ، “قلب | انفارکتوس میوکارد | حمله” ، انفارکتوس قلب ، انفارکتوس میوکارد ، حمله قلبی و حمله قلبی را پیدا می کند.
با استفاده از – عملگر شرایط خاص را حذف کنید . شما می توانید به عنوان بسیاری از اصطلاحات مورد نظر ، به عنوان مثال ، جیوه –فرد -پردی – صفحه –پلات صرف نظر کنید.
Allintitle : جستجوی خود را محدود کنید به اصطلاحاتی که فقط در عنوان ظاهر می شوند ، به عنوان مثال ، allintitle: “agaricus bisporus”.
Filetype : جستجوی خود را در انواع پرونده ها با استفاده از filetype: یا ext محدود کنید: به عنوان مثال ، “agaricus bisporus” filetype: pdf
سایت : جستجوی خود را در وب سایت ها یا دامنه های خاصی محدود کنید. این می تواند برای وب سایت ها بدون گزینه های جستجوی خوب مفید باشد ، به عنوان مثال ، سایت “بیماریهای گیاهی”: ژورنالها.پلاس.org. با جستجو در پسوندهای خاص دامنه ، می توانید جستجوی خود را بر اساس کشور یا نوع موسسه ، به عنوان مثال ، سایت “بیماریهای گیاهی” محدود کنید: .edu (موسسات دانشگاهی در ایالات متحده).
همه موارد فوق را برای انجام جستجوی دقیق تر ترکیب کنید ، به عنوان مثال ، allintitle: “دی اکسید کربن” یا CO2 -phosphorus ext: site pdf: .edu
جستجوی خود را از طریق تنظیمات شخصی کنید و از سایر ویژگیهای مفید Google Scholar استفاده کنید. به عنوان مثال ، کتابخانه مرجع خود را ایجاد کنید (به نام “کتابخانه من”) ، هشدارهایی درباره ادبیات ایجاد کنید ، یا اجازه دهید Google Scholar پیوندهای استناد به واردات را به EndNote یا یک مدیر مرجع دیگر نشان دهد. برای استفاده از این گزینه ها ، باید با حساب Google خود وارد سیستم شوید.
همچنین به یاد داشته باشید که موتورهای جستجوی Google بیشتری برای انواع منبع خاص مانند Google Books و Google Patents وجود دارند .

برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر ، به About Google Scholar بروید .

کتابخانه Servicedesk
تماس با
کتابخانه Servicedesk
فرم تماس