روند رشد قیمت محصولات ایران خودرو در پاییز 99

شرکت ایران خودرو یکی از بزرگترین شرکت‌های خودروسازی در ایران است که علاوه بر تولید و طراحی محصولات ایرانی، مونتاژ برخی خودروهای خارجی نیز انجام می‌دهد.  به علت برخی تحریم‌های خارجی، حضور خودروسازان خارجی و مونتاژ محصولات آنها در ایران ممنوع شد. به همین دلیل در حال حاضر نمونه کارکرده آنها را در جاده‌های ایران می‌بینیم. البته این خودروهای دست دوم مونتاژ ایران خودرو هنوز هم طرفداران زیادی دارند. به همین دلیل در این نوشتار به بررسی قیمت محصولات ایران خودرو می‌پردازیم.

– سوزوکی گرند ویتارا، شاسی‌بلند جذاب

سوزوکی گرند ویتارا حدود 14 سال است که میهمان جاده‌های ایران است و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. شرکت ایران خودرو در مسیر مونتاژ این خودرو هیچ تغییری در امکانات و ظاهر آن ایجاد نکرده است. به طوری که مدل سال‌های مختلف این خودرو هیچ تفاوتی از نظر امکانات و ظاهر با هم ندارند. آنچه که موجب جذابیت این خودرو در میان طرفدارانش شده، ویژگی‌های آفرودی و کیفیت ساخت مناسب ‌آن است. ولی باید در نظر داشت که ارتفاع کف ماشین پایین است و رقبای بهتری برای این خودرو وجود دارد. همین مسئله نیز بازار فروش خودرو را دچار مشکل می‌کند.

– پژو 2008، فرانسوی با کیفیت

شرکت پژو فرانسه در سال 2013 خودروی پژو 2008 را طراحی و به بازار جهانی معرفی نمود و در سال 96 مونتاژ آن در ایران آغاز شد. برخی معایب مانند فضای کم کابین و صندوق عقب و قدرت کم موتور در جاده‌های پر فراز و نشیب در این خودرو وجود دارد؛ اما این شاسی بلند شهری به علت دارا بودن برخی مزایا مانند مصرف سوخت پایین، شتابگیری خوب، سیستم تعلیق باکیفیت و کیفیت ساخت و ایمنی بالا مورد توجه خریداران ایرانی قرار گرفت.

– هایما S7، زیبای چینی!

شاسی بلند چینی هایما S7 در دو نسخه معمولی و توربو مونتاژ و عرضه ‌می‌شود. این خودروی مونتاژی چینی به علت برخی معایب مانند قدرت کم موتور، شتابگیری ضعیف، کیفیت پایین مونتاژ و قطعات بی کیفیت، بازار فروش خوبی ندارد. اما به هر حال در نوسانات اخیر قیمتی در بازار خودرو، هایما S7 نیز تحت تاثیر این افزایش قیمت محصولات ایران خودرو قرار گرفته است.

– اچ سی کراس، خوش فروش چینی

اچ سی کراس محصول شرکت چینی دانگ فانگ است و مونتاژ آن از سال 95 در ایران آغاز شد. این خودرو از نظر ایمنی چندان مورد اطمینان نیست. علاوه بر آن برخی دکمه‌های کنترلی دور از دسترس راننده قرار دارد. با این وجود هنوز هم مورد توجه است و خریداران زیادی در بازار کارکرده دارد.

تندر 90، خودروی سفر

هدف اولیه از مونتاژ تندر 90 توسط ایران خودرو این بود که جایگزین پیکان باشد. اما بعد از مدتی تندر 90 تبدیل به خودرویی گران قیمت شد. این خودرو قبل از تحریم‌های شدید خودرویی بازار فروش خوبی داشت؛ اما بعد از شدت گرفتن تحریم‌ها با کمبود قطعات روبرو شده و کم کم در بازار فروش دچار مشکل شد.

– دنا پلاس، سدان ملی 

دنا پلاس در ابتدای کار با قیمت مناسبی وارد بازار شد و به علت ظاهر زیبایی که داشت، توانست مورد الستقبال قرار گیرد. در ادامه به علت بی توجهی به اشکالات ساخت، ایرادات فنی و کمبود امکانات رفاهی تا حدودی طرفداران خود را از دست داد. البته هنوز هم عده‌ای به علت ایمنی، جادار بودن و قیمت کمتر نسبت به سدان‌های خارجی، به این خودرو علاقه دارند و خریدار آن هستند.

– پژو 405 SLX، سدان خوش فروش

شرکت ایران خودرو در سال 1388 اقدام به تولید پژو 405 SLX نمود. پلتفرم ساخت این خودرو براساس پژو 405 است، به طوری که نمونه‌های اولیه آن شباهت بسیار زیادی با پژو 405 داشت. اما شرکت ایران‌خودرو تغییراتی در ظاهر و موتور خودرو ایجاد کرد و همین مسئله موجب اقبال بیشتر به سمت این خودرو شد. پژو 405 SLX برخی اشکالات مانند شتابگیری کند، ظاهر قدیمی و امکانات رفاهی و ایمنی نامناسب دارد. اما برخی مزایای این خودرو مواردی مانند استهلاک کم، مصرف کم و جادار بودن است؛ به همین دلیل مناسب سفر و خانواده‌های پرجمعیت است.

قیمت محصولات ایران خودرو در مدل‌های مختلف

نام خودرو

رنج قیمت برای مدل‌های مختلف(میلیون تومان)

سوزوکی گرند ویتارا (1385 تا 1398)

900 – 320

پژو 2008 (1396 تا 1399)

840 – 640

اچ سی کراس (1395 تا 1398)

330 – 255

تندر 90 (1386 تا 1398)

297 – 94

هایما S7 (1394 تا 1397)

530 – 410

دنا پلاس (1396 تا 1399)

280 – 296

پژو 405 SLX (1388 تا 1399)

186 – 92

 

قیمت محصولات ایران خودرو در طول تابستان و مهر 99 مدام در حال نوسان و البته رو به افزایش بود. اما با تغییرات سیاسی اواخر آبان 99، ورق قیمت خودروهای ایران خودرو برگشت و روند کاهشی به خود گرفت. به خاطر ادامه کاهش قیمت ارز در آذر ماه، این روند کاهش قیمت محصولات ایران خودرو همچنان ادامه یافت و هنوز به ثبات در بازار این خودروها نرسیده‌ایم. باید زمان بیشتری بگذرد تا ببینیم که چه اتفاقی خواهد افتاد!