دو نوع متمایز آبله میمون در ایالات متحده یافت شد که بر رمز و راز شیوع این بیماری افزوده است.

بر اساس داده های توالی یابی جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حداقل دو گونه ژنتیکی متمایز آبله میمون در ایالات متحده در حال گردش است.

دو نوع متمایز آبله میمون در ایالات متحده

اگرچه CDC هنوز تمام 22 مورد تایید شده در ایالات متحده را توالی یابی نکرده است، دو مورد از آنها از نظر ژنتیکی مشابه عفونت سال 2021 در مردی تگزاسی که به نیجریه سفر کرده بود، هستند. هر دو در افرادی هستند که اخیراً به آفریقا سفر کرده اند – یک زن از ویرجینیا و مردی از فلوریدا.

بقیه موارد توالی شده در ایالات متحده شبیه کدهای ژنتیکی موارد در اروپا و عفونت سال 2021 در یکی از ساکنان مریلند است که به نیجریه سفر کرده است.

جنیفر مک کویستون، معاون بخش بیماری زا و آسیب شناسی با پیامدهای بالا CDC، در کنفرانس مطبوعاتی جمعه در مورد این دو نوع گفت: «در حالی که آنها شبیه یکدیگر هستند، تجزیه و تحلیل ژنتیکی آنها نشان می دهد که آنها به یکدیگر مرتبط نیستند. .

مک کویستون و دیگر متخصصان بیماری گفتند این اطلاعات جدید نشان می‌دهد که موارد ایالات متحده به جای یک شیوع، از دو شیوع سرچشمه می‌گیرند و درک ما از منشأ آنها را پیچیده می‌کند.

«احتمالاً در چند سال گذشته، حداقل دو مورد مختلف وجود داشته است که ویروس آبله میمون از حیوانی که از آن نگهداری می‌کند به مردم نیجریه سرایت کرده است و این ویروس احتمالاً از طریق تماس نزدیک فرد به فرد شروع به انتشار کرده است. مک کویستون گفت، احتمالاً تماس صمیمی یا جنسی.

این احتمال به نوبه خود سؤالاتی را در مورد مدت زمان انتشار آبله میمون در خارج از آفریقا و میزان قابل انتقال این ویروس ایجاد می کند.

آن ریموین، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ UCLA، گفت: «این مانند تنظیم یک سریال تلویزیونی جدید است و ما نمی‌دانیم در کدام قسمت قرار گرفته‌ایم». ما اکنون در حال شروع به دریافت بخشی از داستان اصلی هستیم.

آیا آبله میمون در حال گسترش بود؟

بر اساس گزارش healthline-pt، گروهی که اطلاعات بیماری‌های عفونی را جمع‌آوری می‌کند، نزدیک به 900 مورد آبله میمون در خارج از آفریقا از اوایل ماه مه گزارش شده است. قبل از آن، بزرگترین شیوع در نیمکره غربی 47 مورد در ایالات متحده در سال 2003 بود. هیچ انتقالی از انسان به انسان ثبت نشده است.

کارشناسان در حال بررسی توضیحات احتمالی مختلف برای رشد سریع شیوع فعلی هستند. ممکن است چند رویداد به سادگی به ویروس فرصت انتشار داده باشد. یا ممکن است آبله میمون تکامل یافته باشد تا در انتقال انسان به انسان بهتر شود. فرضیه سوم این است که ویروس ممکن است برای مدتی بدون شناسایی گسترش یافته باشد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، این هفته پیشنهاد کرد که گزینه سوم محتمل است.

اندرو رید، استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که تکامل بیماری‌های عفونی را مطالعه می‌کند، گفت: «ما ممکن است اکنون [انواع آن‌ها] را ببینیم زیرا به شدت به دنبال آن هستیم.

اما مک‌کویستون گفت که شیوع قبلی در مقیاس بزرگ از دست نمی‌رفت.

او گفت: «مطمئناً ممکن است موارد آبله میمون در ایالات متحده وجود داشته باشد که قبلاً زیر نظر رادار قرار گرفته باشد، اما نه به میزان زیادی.

ژن های زیادی برای بازی کردن

در مورد این ایده که ویروس قابل انتقال‌تر شده است، رید به این واقعیت اشاره کرد که به نظر می‌رسد آبله میمون‌ها در بین تماس‌های نزدیک مؤثرتر از آنچه دانشمندان در گذشته مشاهده کرده بودند، منتشر می‌شود.

آبله میمون یک ویروس DNA است که به سرعت ویروس های RNA مانند ویروس کرونا جهش نمی یابد. اما رید خاطرنشان کرد که ویروس‌های DNA دارای ژنوم طولانی هستند: ژنوم Moneypox هفت برابر بزرگتر از ژنوم ویروس کرونا است.

اسپرسو میکر معتقد است: «این واقعیت که ژن‌های زیادی برای بازی کردن با آن‌ها وجود دارد به این معنی است که همه چیز ممکن است رخ دهد.

استفان مورس، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا، گفت که ارزش دارد بررسی شود که آیا یکی از انواع آن راحت تر از دیگری پخش می شود یا خیر.

او گفت: “اگر یک نوع خاص قادر به چرخه های بیشتری از انتقال انسان به انسان باشد، دانستن آن مهم است.”

اما ریموین گفت هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا آبله میمون به روشی معنادار تکامل یافته است یا خیر.

او گفت که اندازه این شیوع “لزوما به این معنی نیست که ویروس به خودی خود تغییر کرده است.”

انتقال بیشتر، مهار ویروس را سخت تر می کند

کارشناسان خوش‌بین هستند که شیوع بیماری در ایالات متحده همچنان می‌تواند مهار شود، اگرچه آنها نگران انتقال مداوم هستند.

رید گفت: «من خیلی نگران هستم که آیا این بیماری در انسان ها بسیار رایج شود. پتانسیل رایج‌تر شدن و انتقال بیشتر در طول زمان، همانطور که با کووید داشتیم، بسیار بسیار تاسف‌آور خواهد بود.»

خبرگزاری فارسی کلاب گفت، هرچه موارد گسترده‌تر شوند، مهار آن‌ها سخت‌تر می‌شود، اما این به این معنا نیست که غیرممکن است.

کارشناسان می دانند چگونه انتقال آبله میمون را متوقف کنند: افراد دارای علائم را آزمایش کنند، بیماران آلوده را جدا کرده و افراد نزدیک آنها را واکسینه کنند.

رید گفت: «فکر نمی‌کنم این واقعیت که اکنون دو [نوع] در گردش وجود دارد، اقدامات کنترلی را پیچیده کند. بیایید همین الان با خلاص شدن از شر این چیزها، تکامل را متوقف کنیم.