دبیرکل سازمان ملل: دسترسی محدود به ایران تصویری تار ایجاد می کند

[ad_1]

ابودابی، امارات متحده عربی (AP) – رئیس سازمان هسته‌ای سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه هشدار داد که محدودیت‌های پیش روی بازرسان این سازمان در ایران تهدید می‌کند که تنها تصویری بسیار مبهم از برنامه تهران به جهان ارائه می‌دهد، زیرا غنی‌سازی اورانیوم از همیشه نزدیک‌تر است. به سطوح سلاح

رافائل ماریانو گروسی در گفت‌وگوی گسترده با آسوشیتدپرس گفت که می‌خواهد به ایران بگوید که اگر جمهوری اسلامی می‌خواهد «کشوری مورد احترام در جامعه باشد» به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «راهی برای دور زدن» وجود ندارد. ملت ها.”

گروسی پس از بازدید از اولین نیروگاه هسته ای این کشور در یک هتل مجلل در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، گفت: ما باید با هم کار کنیم. «آنها باید با هم کار کنند. مطمئن می‌شوم که آنها متوجه می‌شوند که در ما شریک خواهند داشت.»

اصرار گروسی بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین همچنان «حسابرس» جهان باقی بماند، در حالی صورت گرفت که مذاکرات در وین برای احیای توافق هسته ای پاره شده تهران شکست خورد. ساعاتی قبل، رئیس برنامه هسته ای غیرنظامی ایران تاکید کرد که کشورش دسترسی آژانس به یک نیروگاه مونتاژ سانتریفیوژ حساس را ممنوع خواهد کرد.

نیروگاه کرج در ماه ژوئن مورد حمله خرابکارانه ایران قرار گرفت. تهران حمله به اسرائیل را در بحبوحه جنگ منطقه ای فزاینده در سایه پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته ای قابل توجه ایران با قدرت های جهانی، مقصر دانسته است. از آن زمان، ایران دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای جایگزینی دوربین های آسیب دیده در این حادثه رد کرده است.

گروسی گفت: «اگر جامعه بین‌الملل، از طریق ما، از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به وضوح نمی‌بیند که چه تعداد سانتریفیوژ یا چه ظرفیتی می‌توانند داشته باشند، آنچه شما دارید تصویری بسیار مبهم است.» “این به شما توهم یک تصویر واقعی را می دهد. اما نه تصویر واقعی. به همین دلیل است که بسیار مهم است.”

گروسی ادعای ایران مبنی بر استفاده خرابکاران از دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی در حمله به سایت سانتریفیوژ کرج را رد کرد و آن را «به سادگی پوچ» خواند. تهران هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا ارائه نکرده است، اگرچه این نشانه دیگری از اصطکاک بین بازرسان و ایران است.

پس از فروپاشی توافق هسته ای، تهران شروع به غنی سازی اورانیوم با خلوص 60 درصد کرد – یک گام فنی کوتاه از سطح تسلیحات 90 درصد. این قرارداد غنی سازی را به 3.67 درصد محدود کرد که برای استفاده در یک نیروگاه کافی بود. ذخایر ملی اورانیوم غنی شده هر روز بسیار فراتر از محدوده توافق 2015 در حال افزایش است که بر اساس آن تهران موافقت کرده است برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم های اقتصادی محدود کند. علاوه بر این، سانتریفیوژهای مدرن بیشتری را می چرخاند که در این معامله نیز ممنوع شده است.

گروسی ضمن تاکید بر اینکه در مذاکرات سیاسی در وین شرکت نکرده است، پیشرفت های ایران را تایید کرد، زیرا شکستن توافق به این معناست که باید تغییراتی در توافق اولیه ایجاد شود.

او گفت: «واقعیت این است که ما با ایران بسیار متفاوتی روبرو هستیم. وی افزود: «2022 با سال 2015 به قدری متفاوت است که باید اصلاحاتی انجام شود که این واقعیت‌های جدید را در نظر بگیرد تا بازرسان ما بتوانند بررسی کنند که طرف‌های میز سیاسی چه توافقی دارند.

و در حالی که ایران اصرار دارد برنامه‌اش صلح‌آمیز است، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته‌اند که ایران تا سال 2003 یک برنامه سازمان‌یافته تسلیحات هسته‌ای را اجرا کرده است.

گروسی به ایران گفت: «هیچ کشوری به جز کشورهای تولید کننده تسلیحات هسته ای وجود ندارد که به این سطوح بالای غنی سازی اورانیوم برسد». من بارها گفته ام که این بدان معنا نیست که ایران سلاح هسته ای دارد. اما این بدان معناست که این سطح از غنی‌سازی سطحی است که نیازمند تلاش‌های راستی‌آزمایی فشرده است.”

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بلافاصله به درخواست اظهارنظر درباره اظهارات گروسی پاسخ نداد.

با این حال، در وین، نگرانی های فزاینده ای در میان کشورهای اروپایی در میز مذاکره وجود دارد. پس از کنار گذاشتن این توافق، ایالات متحده از مذاکرات مستقیم خارج است.

آنها در بیانیه‌ای هشدار دادند: «بدون پیشرفت سریع، با توجه به تغییر جهت‌گیری سریع ایران در برنامه هسته‌ای‌اش، (توافق) به زودی به پوسته‌ای خالی تبدیل خواهد شد».

علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ایرانی ظاهراً در واکنش به انتقادها در توییتر خود نوشت: برخی از بازیگران به جای دیپلماسی واقعی، عادت خود را به مقصر دانستن بازی ادامه می‌دهند.

اما مذاکره کنندگان ایرانی که برای اولین بار پس از چند ماه در زمان ریاست جمهوری تندرو جدید ابراهیم رئیسی وارد مذاکرات شدند، مواضع حداکثری اتخاذ کرده اند. خود بیل‌کن کانی شش دور قبلی مذاکرات با تیمی به رهبری حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق را یک «پیش‌نویس» توصیف کرد.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت بین دو دولت گفت: “تغییر ملموس است”.

وی گفت: «خود رئیس جمهور و اطرافیانش به صراحت می گویند که نسبت به این برنامه نظر دارند. آنها نظرات قوی در مورد تعامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و طرف های توافق هسته ای دارند.

او همچنین همکاری با دولت رئیسی را “کندتر از حد انتظار” توصیف کرد.

گروسی گفت: «می‌توانم بگویم ما توانستیم این رابطه را خیلی دیر شروع کنیم.

در همین حال، تصاویر ماهواره‌ای به‌دست‌آمده توسط آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که ساخت‌وساز در حال انجام در کوه‌های جنوب تأسیسات هسته‌ای نطنز ایران، که دو بار هدف حملات ادعایی اسرائیل قرار گرفته است. تأسیسات زیرزمینی دیگری در تأسیسات زیرزمینی فورد ایران در حال ساخت است، که غنی‌سازی اورانیوم را نیز در بحبوحه مذاکرات در وین و در سرپیچی از توافق هسته‌ای آغاز کرد.

گروسی گفت که ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را از ساخت و ساز در حال انجام مطلع کرده است و بازرسان آن در حال «نظارت» پیشرفت سایت ها هستند.

از نظر منطقه ای، عربستان سعودی تحقیق در مورد انرژی هسته ای را آغاز کرده است. برخلاف امارات – که توافق سختی با ایالات متحده دارد که تضمین می کند اورانیوم خود را غنی نمی کند – عربستان سعودی می گوید که خواهان یک برنامه سانتریفیوژ است. این خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای را به همراه دارد، زیرا پادشاهی تهدید می‌کند در صورت دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای، عجله خواهد کرد. گروسی گفتگوهای ریاض و آژانس بین المللی انرژی اتمی را “بسیار مثبت” توصیف کرد.

و در اسراییل، که مدت‌ها به عنوان یک کشور مجهز به سلاح هسته‌ای در نظر گرفته می‌شود، یک پروژه ساخت و ساز در مقیاس بزرگ برای راکتور هسته‌ای مخفی آن در نزدیکی دیمونا، که تحت نظارت آژانس نیست، در حال انجام است. با توجه به راستی آزمایی برنامه غیرنظامی تهران، ایران اغلب از برنامه تسلیحاتی اسرائیل به عنوان استاندارد دوگانه بین المللی یاد می کند.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره اسرائیل گفت: فکر می‌کنم جامعه بین‌المللی مایل است که هر کشوری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کند و همه تأسیسات را تحت پادمان آژانس قرار دهد.

وی بر اهمیت حصول اطمینان از اینکه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی توانایی نامحدودی برای نظارت و دسترسی به برنامه هسته ای ایران که به سرعت در حال تسریع است، تاکید کرد.

او گفت: “مشکل این است که هر چه زمان بیشتر می گذرد و توانایی ضبط آنچه را که در حال رخ دادن است از دست می دهید، در لحظه ای که این توانایی بازیابی می شود، بازرسان برمی گردند و دوباره شروع به چیدن پازل می کنند.” “ممکن است شکاف هایی وجود داشته باشد. و این حذفیات چیز خوبی نیست.

حق چاپ © 2021 واشنگتن تایمز، LLC.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themestürktelekom mobil ödeme bozdurmabuy stripe account1xbetDpf Arıza ÇözümüMobil Ödeme bozdurma