جو بایدن در حالی وارد سال 2022 می شود که با بحران هایی در سراسر جهان مواجه است

[ad_1]

ده‌ها هزار سرباز روسی در مرز اوکراین ترس از وقوع یک جنگ قریب‌الوقوع در اروپای شرقی را برانگیخته‌اند، در حالی که تنش‌ها بین ایالات متحده و چین در بحبوحه هشدارهای پکن مبنی بر پرداخت “بهای غیرقابل تحمل” برای حمایت از تایوان افزایش یافته است.

اینها تنها دو مورد از بسیاری از دردسرهای سیاست خارجی است که دولت بایدن در اوایل سال 2022 با آن مواجه بود.

فهرست کامل بسیار طولانی تر است: افغانستان تحت کنترل طالبان در میان آشفتگی های مداوم بر سر خروج فاجعه بار ارتش ایالات متحده در آستانه سقوط است. با وجود فشارهای دیپلماتیک دشوار آمریکا و متحدان اروپایی اش، امیدها برای توافق هسته ای جدید ایران به سرعت در حال محو شدن است. به نظر می رسد تلاش ها برای پایان دادن به برنامه هسته ای کره شمالی متوقف شده است. و در آفریقا، تروریسم اسلامی در حال افزایش است و این نگرانی را ایجاد می کند که این قاره می تواند بستری برای حملات به غرب باشد.

از آسیا تا خاورمیانه، به نظر می رسد بسیاری از بدترین چالش های پرزیدنت بایدن در امنیت ملی تنها در اولین سال ریاست جمهوری او فوریت بیشتری پیدا کند، و منتقدان رئیس جمهور و حلقه نزدیک او را به دلیل اتخاذ چندین تصمیم کلیدی مقصر می دانند و صدمات جبران ناپذیری را به اعتماد آمریکا وارد کرده اند. خارج از کشور

مقامات دولتی به شدت چنین ویژگی هایی را به چالش کشیده اند و استدلال می کنند که خروج از افغانستان در نهایت به نفع آمریکا و همچنین پایان عملیات رسمی رزمی در عراق خواهد بود.

آقای بایدن و حامیانش همچنین به گرم شدن تنش‌ها با ناتو پس از چهار سال خصومت با رئیس‌جمهور سابق ترامپ اشاره می‌کنند و می‌گویند اکنون گام‌های مثبت بزرگی در ائتلاف گسترده‌تر آمریکا و اروپا برداشته می‌شود.

دولت به طور مشابه به نقش قوی مقامات ایالات متحده در اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در سال 2021 و نشست مجازی اخیر دموکراسی‌ها که توسط کاخ سفید ایجاد و میزبانی شد، به عنوان راهی برای دفع اقتدارگرایی رو به رشد در سراسر جهان اشاره می‌کند. برای همکاری بین المللی در قرن بیست و یکم و بازگشت به رهبری ایالات متحده در دوران پس از ترامپ.

همزمان، مقامات می گویند کاخ سفید در بحبوحه توسعه یک استراتژی دفاع ملی به روز، یک استراتژی گسترده جدید هندو-اقیانوس آرام و سایر اسناد سیاستی کلیدی است که سه سال آینده آقای بایدن را در صحنه جهانی هدایت می کند.

تهدیدهای فوری

علیرغم تلاش‌های دولت برای ایجاد آرامش طولانی‌مدت، تحلیلگران می‌گویند که آقای بایدن در هفته‌های آینده با یک بحران فوری روبرو خواهد شد: چشم‌انداز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین.

رئیس جمهور روز پنجشنبه با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، تلفنی گفت وگو کرد تا تلاش کند دمای هوا را کاهش دهد و ارتش روسیه را از اشغال بیشتر اراضی اوکراین با زور، مانند آنچه در مورد کریمه در سال 2014 انجام داد، جلوگیری کند. مقامات کاخ سفید تأکید کردند که آقای بایدن همچنان معتقد است. دیپلماسی می تواند از درگیری جلوگیری کند، اما در صورت حمله روسیه، تحریم های اقتصادی و سایر اقدامات را نیز تهدید می کند.

در کاخ سفید آمده است: «یکی مسیر دیپلماسی است که منجر به تنش‌زدایی از اوضاع می‌شود، و دیگری مسیری است که بیشتر بر بازدارندگی متمرکز است، از جمله هزینه‌ها و پیامدهای جدی در صورت انتخاب روسیه برای ادامه تهاجم بیشتر به اوکراین». در پس زمینه به خبرنگاران گفت.

کرملین از ایالات متحده و اروپا می‌خواهد که امتیازاتی مانند وعده‌هایی مبنی بر عدم گسترش ناتو به سمت شرق و شامل اوکراین یا گرجستان بدهند تا اوضاع را کاهش دهند.

کارشناسان می گویند بشکه باروت در مرز روسیه و اوکراین شاید مهم ترین چالش بایدن در سال جدید باشد و فرصت های خوب کمی روی میز وجود دارد.

«بایدن در اینجا در وضعیت امنی است. استفان ام. والت، استاد دانشگاه می گوید: اشتهای تیراندازی در منطقه ای دور از ایالات متحده و نزدیک به روسیه وجود ندارد، و ارسال سلاح های بیشتر به کی یف، توازن قوا را به اندازه کافی بر هم نمی زند تا از تهاجم محدود روسیه جلوگیری کند. روابط بین الملل در هاروارد، اخیراً برای فارین پالیسی نوشته است.

در یک جبهه جداگانه، اگر افغانستان در سال 2022 سقوط کند، میراث رئیس جمهور ممکن است آسیب جدی ببیند، سناریویی که بسیاری از تحلیلگران می گویند به طور فزاینده ای محتمل است.

علیرغم علائم هشداردهنده واضحی مبنی بر آمادگی طالبان برای تسلط سریع بر کشور، آقای بایدن تابستان گذشته به خروج تمامی نیروهای آمریکایی پس از 20 سال جنگ ادامه داد. حمل و نقل هوایی پر هرج و مرج و خونین به رهبری ایالات متحده از کابل همچنان ماندگارترین تصویر سیاست خارجی در اولین سال ریاست جمهوری رئیس جمهور است.

اما با تحت کنترل کامل طالبان، کشور با یک بحران انسانی عظیم روبرو است. دولت در تلاش است تا تعادلی بین ارائه هر چه بیشتر غذا، دارو و کمک های مالی به غیرنظامیان افغان بیابد، در حالی که از به رسمیت شناختن طالبان اسلامگرای ستیزه جو به عنوان یک نهاد حکومتی مشروع خودداری می کند.

وضعیت روی زمین غیرقابل تحمل به نظر می رسد. اگر افغانستان فرو بریزد، این کشور تقریباً دوباره به کانون تروریسم افراطی اسلامی تبدیل خواهد شد.

متیو باروز و رابرت منینگ، تحلیلگران شورای آتلانتیک در پیش بینی اخیر شورای آتلانتیک برای سال 2022 نوشتند: «افغانستان در حال تجربه یک بحران انسانی بی سابقه و فروپاشی احتمالی کشور در سال 2022 است. طالبان در حال مبارزه با گروه های جهادی رقیب مانند «افزایش فزاینده» هستند. خطرات افزایش فعالیت های تروریستی در سراسر جهان – از جمله حملات احتمالی به منافع ایالات متحده، و همچنین روسیه و چین.”

اول دیپلماسی

در جبهه گسترده‌تر سیاست خارجی، آقای بایدن با این سوال بلندمدت مواجه است که در مورد بهترین روش برای مقابله با چینی که به شدت قدرتمندتر و متجاوزتر است، مواجه است.

همین هفته، مقامات ارشد چین به ایالات متحده در مورد حمایت سیاسی و نظامی از تایوان که چین آن را یک استان جدا شده می‌داند، هشدار دادند. به گزارش رویترز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت: «ایالات متحده با حمایت از نیروهای تایوانی، «آمریکا نه تنها تایوان را در وضعیت بسیار خطرناکی قرار می دهد، بلکه ایالات متحده را با بهایی غیرقابل تحمل افشا می کند».

دولت در حالی که درگیر درگیری عمیق بر سر گسترش نظامی چین در دریای جنوبی چین، نقض لجام گسیخته حقوق بشر توسط پکن و دزدی حزب کمونیست چین است، تلاش کرده است تا با همکاری در موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی، رشته ها را علیه چین بکشد. ویژگی.

این عوامل و عوامل دیگر آقای بایدن را بر آن داشت تا بازی‌های المپیک زمستانی پکن را تحریم کند. استرالیا، کانادا و بریتانیا به تحریم پیوستند، اگرچه نتوانست حمایتی فراتر از آن را جلب کند.

آقای بایدن و رهبران پنتاگون همچنین در حال آماده شدن برای احتمال انجام آزمایش‌های تسلیحاتی بزرگ‌تر توسط چین در سال 2022 هستند، همانطور که در تابستان گذشته با پرتاب غافلگیرکننده یک سیستم تسلیحات مافوق صوت پیشرفته که در سراسر جهان سفر می‌کند و قادر است این کار را انجام داد. حمل کلاهک هسته ای

در این زمینه، مقامات ایالات متحده تلاش کرده اند تا متحدان اقیانوس آرام را برای اهداف خود گرد هم بیاورند و به عنوان بخشی از طرحی برای کاهش قدرت رو به رشد چین، به دنبال جایگزینی اقتصادی برای سرمایه گذاری های عظیم اقتصادی چین در سراسر جهان هستند.

ما روابط قوی تری در داخل و خارج منطقه ایجاد خواهیم کرد. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه در سخنرانی طولانی در مورد منطقه هند و اقیانوس آرام در اوایل این ماه گفت: ما اتحادهای پیمان خود را با ژاپن، جمهوری کره، استرالیا، فیلیپین و تایلند عمیق تر خواهیم کرد. این روابط از دیرباز مبنای صلح، امنیت و رفاه در منطقه بوده است. ما همچنین همکاری بیشتر بین این متحدان را تشویق خواهیم کرد.”

بلینکن با اشاره به هماهنگی دموکراسی خواهانه ایالات متحده با ژاپن، استرالیا و هند گفت: «ما راه هایی برای ارتباط متحدان خود با شرکای خود خواهیم یافت، همانطور که با تجدید گروه چهارجانبه انجام دادیم.

اگرچه آنها در بسیاری از موضوعات اختلاف نظر دارند، اما ممکن است ایالات متحده و چین در یک سمت میز مذاکره در تلاش برای انعقاد یک توافق هسته ای جدید با ایران باشند که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را در ازای رفع برخی تحریم های اقتصادی محدود می کند.

بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای با ایران – که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می شود، که آقای ترامپ در سال 2018 از آن خارج شد – یک اولویت کلیدی اولیه سیاست خارجی برای آقای بایدن بود.
اما مذاکرات در سال گذشته پیشرفت کمی داشته است و مقامات دولتی در هفته های اخیر بدبین بوده اند.

به عنوان مثال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در ماه دسامبر اذعان کرد که مذاکرات “به خوبی پیش نمی رود”.

در همین حال، ایران به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه می دهد. در روزهای اخیر، ارتش ایران موشکی را پرتاب کرده است که گفته می‌شود محموله‌های تحقیقاتی را به فضا می‌برد. برخی از تحلیلگران می گویند که آقای بایدن باید این پرتاب را مستقیماً با موضوع هسته ای مرتبط و به عنوان دلیلی بر اینکه تهران در حال مبارزه با برنامه های خطرناک تسلیحاتی است ببیند.

بنم بن طالبلو، کارشناس ارشد اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی ها، می گوید: «دولت بایدن نباید بافت پیوندی بین این رویدادها را از دست بدهد. تهران قصد دارد نه تنها اهرم‌های نفوذ در حوزه‌های موشکی، نظامی و هسته‌ای، بلکه قابلیت‌های جدیدی نیز ایجاد کند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themestürktelekom mobil ödeme bozdurmabuy stripe account1xbetDpf Arıza ÇözümüMobil Ödeme bozdurma