برای کلاهبرداری چه مجازاتی در نظر گرفته می شود؟

ما در این مقاله می خواهیم مختصر و مفید درمورد کلاهبرداری صحبت کنیم. احتمالا شما هم درمورد کلاهبرداری نکات متعدد و پراکنده ای را شنیده باشید و سوالات متعددی درمورد جرم کلاهبرداری و مصادیق  و مجازات آن و.. در ذهنتان شکل گرفته باشد. ما سعی می کنیم به سوالات شما جواب بدیم.  تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چه کسی کلاهبردار نامیده می شود؟

اولین سوالی که باید به آن جواب بدهیم این است که کلاهبرداری چیست؟ و چه کسی کلاهبردار است؟ کلاهبرداری یعنی فریب دیگر و بردن مال شحص دیگر با توسط به وسایل متقلبانه همراه با سوء نیت، به این کار کلاهبرداری می گویند و شخصی که به چنین عملی مرتکب شده است  کلاهبردار نامیده می شود. بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها کارخانه ها و موسسات موهوم یا داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به اموز غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیشامد های غیر واقع بترساند و اسم و عنوان فریب دهنده برای خود جعل کند و با استفاده از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و اموال و استاد و حوالجات و یا قبوض و محاسبات و امثال آن ها را تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد. کلاهبردار محسوب می شود.

مجازات جرم کلاهبرداری ساده

کلاهبرداری یا ساده است یا مشدد که مجازات آن بر اساس قانونون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری بیان شده است. درمورد مجازات کلاهبرداری ساده بر اساس قانون مجازان این نوع کلاهبرداری ها بین یک تا هفت سال حبس است و همچنین پرداخت جزای نقدی و معادل مالی که دریافت نموده است و همچنین توجه نمائید که که کلاهبردار باید مال را به صاحبش برگرداند. علاوه بر این در صورت وجود جهات تخفیف  مجازات، با تشخیص دادگاه مجازات متهم  تا حداقل مجازات مقرر و خلع ابدی از خدمات دولتی تقلیل می یابد. اما تخفیف نمی تواند موجب تعلیق مجازات حکم مشود.

مجازات جرم کلاهبرداری مشدد

 در ادامه ی ماده ی یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری مطرح شده است که چنانچه شخص کلاهبردار در صورتی که بر خلاف واقعیت سمت یا عنوان خود، از طرف موسسات و یا سازمان های وابسته به دولت اتخاذ نموده باشد یا اگر جرم از طریق رسانه و یا روزنامه و…  انجام شده باشد و مرتکب از عوامل و کارکنان موسسات و سازمان های وابسته به دولت باشد از عوامل تشدید مجازات است و علاوه بر اصل مال به 2 تا 10 سال حبس و خلع دائم از سمت خود و همچنین پرداخت جرائم نقدی محکوم می شود.

آیا در صورت گذشت شاکی خصوصی باز هم شخص کلاهبردار مجازات می شود؟

بعضی از پرونده ها علاوه بر شاکی خصوصی جنبه عمومی جرم هم مورد توجه است؛ ممکن است درمورد کلاهبرداری این سوال برای شما مطرح شده باشد که در صورت اینکه شاکی خصوصی رضایت دهد و گذشت نماید باز هم شخص کلاهبردار مجازات می شود یا نه؟ خب برای پاسخ به این سوال باید توجه کنیم که کلاهبرداری جزو کدام جرائم است؟ آیا تنها جنبه ی خصوصی دارد یا جنبه ی عمومی هم دارد؟ و باید بررسی کنیم که گذشت شاکی خصوصی چه زمانی اتفاق می افتد؟ در ادامه احتمالات مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم؟

گذشت شاکی قبل از صدور کیفر خواست و در دادسرا

چنانچه شاکی خصوصی در دادسرا و قبل از صدور کیفر خواست از شکایت خود بگذرد و به صورت کلی از ادعای خود صزرفه نظر کند و اعلام گذشت و رضایت نماید، در این موقعیت تصمیم مراجع قضایی در مرحله ی دادسرا صدور قرار منع تعقیب خواهد بود.

گذشت شاکی خصوصی در دادسرا و بعد از صدور کیفر خواست

صدور کیفر خواست به این معنا است که مراجع قضایی تحقیقات لازم را انجام داده اند و موقعیت جرم و مجرم را تشخیص داده اند لذا با توجه به تحقیقات صورت گرفته و بررسی های انجام شده و اسناد و مدارک موجود در پرونده  عمل انجام شده را جرم تشخیص داده اند و همچنین انتساب عمل به فرد متهم را محرز دانسته اند یعنی فرد مجرم تشخیص داده شده است. در نتیجه در چنین وضعیتی جنبه ی عمومی جرم تشخیص داده شده است و حتی اگر شاکی خصوصی گذشت کند دادستان به خاطر جنبه ی گذشت شاکی خصوصی در دادگاه بدوی و تجدید نظر

اگر شاکی خصوصی در دادگاه بدوی و تجدید نظر گذشت نماید و رضاید بدهد وضعیت مانند حالت قبلی خواهد بود و باید به خاطر جنبه ی عمومی جرم مجازات شود.

 

https://sites.coecis.cornell.edu/educationalcontent/what-is-the-punishment-for-fraud/

 

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themestürktelekom mobil ödeme bozdurmabuy stripe account