با حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران و از دست دادن متحدان، خطر درگیری در سایه بین ایالات متحده و ایران در عراق افزایش می‌یابد.

[ad_1]

ماموریت نظامی آمریکا در عراق با قدمتی نزدیک به دو دهه وارد مرحله خطرناک جدیدی شده است و منتقدان هشدار می‌دهند که دولت بایدن در بحبوحه تشدید حملات توسط نیروهای نیابتی بی‌ثبات ایران، اجازه داده است که این ماموریت بدون پارامترهای مشخص یا پایان مشخصی ادامه یابد.

پرزیدنت بایدن که بر خروج فاجعه بار نظامی سال گذشته از افغانستان نظارت داشت، ماه ها پیش اعلام کرد که نقش نظامی آمریکا در عراق تا پایان سال 2021 پایان خواهد یافت.

در حالی که نیروهای آمریکایی در ماه دسامبر رسماً از یک ماموریت جنگی علیه بقایای داعش به مشاوره به ارتش عراق تغییر مسیر دادند، تحلیلگران می گویند تخمین زده می شود که 2500 سرباز آمریکایی هنوز در عراق با تهدیدهای فزاینده ای به ویژه از سوی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق روبرو هستند.

شبه‌نظامیان عمدتاً شیعه مسلمان – که برخی مستقیماً توسط ارتش ایران حمایت می‌شوند – در ماه‌های اخیر به طور فزاینده‌ای غیرقابل پیش‌بینی و بی ثبات شده‌اند، زیرا حامیان سیاسی آنها در بغداد برای حفظ قدرت و نفوذ در دولت عراق تلاش می‌کردند.

در دو هفته اول سال 2022، شبه‌نظامیان دست‌کم چهار حمله به تأسیسات نظامی یا دیپلماتیک ایالات متحده انجام دادند، از جمله حمله موشکی روز پنجشنبه به سفارت ایالات متحده در بغداد.

مشهورترین شبه نظامیان شیعه عراق کتائب حزب الله است که مقامات آمریکایی می گویند قبلاً در سال 2021 به طور منظم حملات پهپادی و موشکی را علیه پرسنل آمریکایی انجام داده است.

حملات کتائب حزب‌الله در تابستان گذشته، آقای بایدن را بر آن داشت تا دستور حداقل دو حمله هوایی تلافی جویانه آمریکا را به مراکز پلیس در مرز عراق و سوریه بدهد.

این اقدام تلافی جویانه منتقدانی را برانگیخته است که از آن زمان استدلال می کنند که آمریکا در واقع در حال جنگ در عراق و سوریه است – و اینکه دولت بایدن به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد تا به عمق یک درگیری پنهان با ایران در هر دو کشور کشیده شوند. مسیری با رشد استراتژیک بسیار کم

“شورش نوجوانان”

به گفته برخی از تحلیلگران که هشدار می دهند که شبه نظامیان شیعه در عراق به طور فزاینده ای مایل به اقدام مستقل هستند، صرف نظر از اینکه حامیان ایرانی آنها چه بخواهند و چه نخواهند، خطر برای نیروهای آمریکایی احتمالاً در سال 2022 بدتر خواهد شد.

کتائب حزب‌الله و سایر گروه‌ها می‌توانند حملات خود را به آمریکایی‌ها افزایش دهند، صرف نظر از اینکه رژیم تئوکراتیک تهران، که به عنوان حامی مالی اصلی و شریک نظامی آنها عمل می‌کند، به آنها چه می‌گوید.

حتی ایرانی‌ها هم در حال حاضر کمی از آنها دلخور هستند زیرا دیگر به دستورات پاسخ نمی‌دهند. مایکل نایتز، یکی از همکاران موسسه واشنگتن برای سیاست خاورمیانه که از نزدیک سیاست های عراق و شبه نظامیان را زیر نظر دارد، گفت: بسیاری از نوجوانان شروع به شورش می کنند و هر کاری می خواهند انجام می دهند، حتی اگر ایرانی ها بگویند “یک آمریکایی را تصادفی نکشید”. کشور.

اگر مذاکرات بین ایالات متحده و ایران با هدف دستیابی به توافقی جدید برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران با شکست مواجه شود، ممکن است سناریوی بدتری محقق شود. در آن صورت، تهران می‌تواند تمام محدودیت‌ها را کنار بگذارد و به نیروهای نیابتی خود چراغ سبز کامل نشان دهد، که به طور بالقوه می‌تواند موجی از حملات پهپادی، بمب‌گذاری‌های انتحاری و سایر حملات را که مستقیماً علیه آمریکایی‌ها هدف قرار می‌گیرند، ایجاد کند.

آقای نایتز گفت: “اگر روابط بین ایالات متحده و ایران در سال 2022 بسیار منفی شود، وضعیت امنیتی نیروهای ما نیز منفی خواهد شد.” آنها می توانند از یک سیستم تسلیحاتی جدید استفاده کنند، چیزی که قبلاً ندیده بودیم، چیزی که ما برای آن آماده نبودیم. … تنها چیزی که آنها را از این کار باز می دارد این است که می دانند اگر ما را بکشند، قصاص می کنیم.

وضعیت امنیتی عراق در ماه های اخیر بی ثبات تر شده است. برای مثال، در ماه نوامبر، مصطفی القدیمی، نخست وزیر عراق، از یک سوء قصد با هواپیمای بدون سرنشین مسلح جان سالم به در برد، حمله ای که نشانه های تاکتیک هایی را داشت که اغلب توسط کتائب حزب الله و دیگر شبه نظامیان شیعه عراقی استفاده می شد.

در مقابل این پس زمینه، ادامه خطر برای نیروهای آمریکایی بحثی را در داخل کشور در مورد اینکه واشنگتن با حضور خود در عراق و سوریه همسایه دقیقاً چه چیزی می تواند به دست آورد، دامن می زند. در هر کشور، مأموریت اعلام شده دولت بایدن در پنتاگون مشاوره و آموزش نیروهای امنیتی محلی برای مبارزه با آنچه از سازمان تروریستی زمانی قدرتمند داعش باقی مانده است، است.

اما اگر 2500 نیروی آمریکایی در عراق و نزدیک به 1000 نیروی آمریکایی در سوریه مورد هدف قرار گیرند، دولت اعلام کرده است که بدون توجه به اینکه چه کسی به آنها حمله کند، در انتقام‌جویی تردید نخواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، هفته گذشته با اشاره به نیروهای آمریکایی در عراق به خبرنگاران گفت: آنها آشکارا در منطقه در معرض خطر هستند. ما همیشه حق دفاع از خود را داریم.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه 9 ژانویه، به تهران هشدار داد که اگر یک نظامی آمریکایی توسط مقامات ایرانی کشته شود، آمریکا به زودی متحد خواهد شد.

“به عنوان آمریکایی، ما بر سر سیاست اختلافات خود را داریم. آقای سالیوان گفت: “اما ما در قاطعیت خود در برابر تهدیدها و تحریکات متحد هستیم.” ما در دفاع از مردم خود متحد هستیم. ما با متحدان و شرکای خود برای بازدارندگی و پاسخ به هرگونه حمله از سوی ایران کار خواهیم کرد.

تنش ها بین ایالات متحده و ایران از زمانی که ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته ای با ایران در سال 2018 خارج شد بالا بود. این تنش ها در ژانویه 2020 زمانی که ژنرال ارشد ایرانی قاسم سلیمانی در حال بازدید از بغداد بود در حمله هوایی آمریکا کشته شد، تشدید شد. کتائب حزب الله که او نیز در کودتا کشته شد.

تغییر دینامیک

پنتاگون و کاخ سفید هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه ایالات متحده به دنبال خروج کامل از عراق یا سوریه است، ارائه نکرده‌اند و تمایز آشکاری با خروج کامل اخیر ایالات متحده از افغانستان قائل هستند.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که نیروهای آمریکایی احتمالاً برای سال‌های آینده هم در عراق و هم در سوریه خواهند ماند و با نیروهای امنیتی عراق و متحدان کرد مانند نیروهای دموکراتیک سوریه همکاری نزدیک دارند تا از ظهور مجدد داعش، گروه سنی تندرو مسلمان جلوگیری کنند.

اما منتقدان می گویند که این ماموریت هدف واقعی واشنگتن برای مهار نفوذ ایران در منطقه، به ویژه در عراق را مخفی می کند. آنها می گویند احمقانه است که مردان و زنان آمریکایی را برای حمایت از دولت و ارتش عراق در معرض خطر قرار دهیم که در غیر این صورت ممکن است سقوط کند و به سرعت تحت کنترل تقریباً کامل ایران قرار گیرد.

«نفوذ ایران از زمان حمله ما به طور پیوسته در حال افزایش بوده است [in 2003]. دن کالدول، کهنه کار تفنگداران دریایی، گفت: «ما قادر نبودیم نفوذ ایران را زمانی که در اواسط دهه 2000 150000 سرباز داشتیم محدود یا کاهش دهیم، و با چند هزار نیرو نمی توانیم این کار را انجام دهیم. از جنگ عراق که اکنون معاون سیاست خارجی در سازمان Stand Together است.

این غیرانتفاعی با تعدادی از تیم های محافظه کار از جمله Americans for Prosperity و موسسه چارلز کخ شریک شده است.

آقای کالدول گفت که زمان آن فرا رسیده است که تمامی نیروهای آمریکایی عراق و سوریه را ترک کنند و نبرد علیه نفوذ ایران شکست خورده است.

او گفت: اساساً ایران در این نبرد زمانی پیروز شد که ما صدام حسین را سرنگون کردیم. ایران همسایه عراق است. آنها به شدت در نیروهای امنیتی عراق جا افتاده اند. … تا زمانی که ما آماده نصب یکی دیگر از نیروهای بعثی سنی در بغداد نباشیم، هیچ فرصتی برای کاهش قابل توجه نفوذ ایران در عراق نمی بینم.

آقای کالدول و سایر منتقدان که می گویند ایالات متحده باید به طور کامل از عراق خارج شود، می گویند که واشنگتن با آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی عراق به نوعی به گروه هایی که آمریکایی ها را هدف قرار می دهند کمک می کند.

در واقع، کتائب حزب الله و سایر تیم های تحت حمایت ایران در عراق بخشی از به اصطلاح نیروی بسیج مردمی (PMF) هستند، یک سازمان چتر که رسما بخشی از ارتش عراق است.

PMF نقش کلیدی در تلاش‌های تحت رهبری ایالات متحده برای شکست داعش و سرکوب به اصطلاح “خلافت” که این گروه تروریستی در عراق و سوریه در دهه گذشته ایجاد کرده است، ایفا کرده است.

با این حال، پیوندهای بین دولت ایران و PMF روشن است.

حمله هوایی آمریکا در ژانویه 2020 که برای مثال سلیمانی را کشت، ابومهدی المهندس را نیز کشت. مهندس علاوه بر فرماندهی کتائب حزب الله، در جریان حمله ای که به همراه سلیمانی در حالی که در یک وسیله نقلیه در نزدیکی فرودگاه اصلی بغداد در حال حرکت بودند، کشته شدند، معاون رئیس حزب الله بود.

اما برخی از تحلیلگران می گویند که در حالی که روابط ایران و حزب الحمدلله هنوز وجود دارد، کنترل مستقیم تهران بر شبه نظامیان نیابتی خود ضعیف شده است.

آقای نایتز، یکی از اعضای مؤسسه واشنگتن، گفت که تهران در حال حاضر از شبه نظامیان می خواهد که حملات بسیار اندکی اما «زیبایانه» انجام دهند. دلیل این امر تا حدی این است که ایران نمی‌خواهد در تضاد کامل با ایالات متحده باشد، بلکه به این دلیل است که رهبران ایران هنوز امیدوارند که در مذاکرات هسته‌ای در حال انجام از تحریم‌ها و سایر امتیازات آمریکا خلاص شوند.

آقای نایتز تاکید کرد که پنتاگون در مورد ماموریت آموزشی و کمکی خود با نیروهای امنیتی عراق بسیار هوشیار است و گفت که هیچ کمکی از سوی ایالات متحده به شبه نظامیانی که بتوانند نیروهای آمریکایی را هدف قرار دهند، نمی رسد.

همزمان، کتائب حزب‌الله و گروه‌های وابسته شاهد فروپاشی پایگاه سیاسی آنها در عراق بوده‌اند.

در انتخابات پارلمانی عراق در پاییز گذشته، ائتلاف فتح، یک ائتلاف سیاسی مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت ایران، 28 کرسی از 48 کرسی خود را از دست داد. این تلفات به این معنی است که شبه نظامیان از حمایت سیاسی بسیار کمتری نسبت به سال‌های اخیر برخوردارند، اگرچه مشخص نیست که حرکت سیاسی جدید چه معنایی برای سربازان آمریکایی و امنیت آنها خواهد داشت.

آقای نایتز گفت: «من هرگز سازمان سیاسی عراق را ندیده‌ام که با عقب راندن شبه‌نظامیان به خطر بیفتد. «من هرگز شبه نظامیان را به اندازه اکنون منزوی ندیده ام. … در عراق، دشمن سر پا نیست. او در حال بازگشت به قدرت است.»[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir