این ناآرامی ها یکی دیگر از جمهوری های شوروی سابق را در برگرفته است زیرا تنش ها بین ایالات متحده و روسیه همچنان در حال افزایش استیک خیزش مردمی در قزاقستان در روز چهارشنبه آغاز شد و معترضان به ساختمان ریاست جمهوری در این کشور اغلب نادیده گرفته اما از نظر استراتژیک مهم آسیای مرکزی که دارای مرزهای طولانی با روسیه و چین است و به عنوان یک مرکز کلیدی برای شرکت‌های نفتی آمریکا در قزاقستان عمل می‌کند، به آتش کشیدند. منطقه .

اگرچه این تظاهرات با افزایش قیمت سوخت که توسط دولت قزاقستان جرقه زده بود، دامن زد، اتهامات دخالت خارجی به سرعت مطرح شد.

این ناآرامی با تشدید تنش‌های آمریکا و روسیه با دیگر جمهوری‌های شوروی سابق از جمله بلاروس، گرجستان و اوکراین همزمان شد. قزاقستان همچنین واحه ثبات نسبی و اعتدال سیاسی در اروپای مرکزی به حساب می آمد.

این شورش ها می تواند یک نتیجه غیرمنتظره دیپلماتیک و امنیتی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باشد. به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، یک ائتلاف منطقه ای تحت سلطه مسکو، گفت که به درخواست قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، که به نبرد پیوست، نیروهای حافظ صلح دارد.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از اعزام به این کشور گفت: «ما از نزدیک رویدادهای کشور همسایه برادر را دنبال می کنیم. ما خواستار حل مسالمت آمیز همه مشکلات در چارچوب قانون اساسی و قانون و گفتگو هستیم و نه از طریق شورش های خیابانی و نقض قانون.

اصطکاک‌های ژئوپلیتیکی در آسیای مرکزی از زمان خروج نظامی گیج‌کننده ارتش ایالات متحده از افغانستان در سال گذشته، آشکارتر شده است. آقای پوتین از نفوذ خود در منطقه استفاده می کند تا کشورهایی مانند قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان را از پذیرش پایگاه های بیشتر آمریکا منصرف کند.

دولت بایدن قبل از متهم کردن سریع مسکو به ترویج یک روایت نادرست مبنی بر اینکه مقامات آمریکایی مقصر ناآرامی هایی هستند که روزها در جریان است، خواستار آرامش شد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: برخی ادعاهای دیوانه وار روسیه وجود دارد که نشان می دهد ایالات متحده پشت این موضوع است.

او گفت: «این کاملاً نادرست است و آشکارا بخشی از کتاب استاندارد اطلاعات نادرست روسیه است. او به خبرنگاران گفت که دولت “حمایت کرد[s] خواستار آرامش، از تظاهرکنندگان به صحبت مسالمت آمیز و از مقامات برای خویشتن داری است.»

گزارش ها حاکی از آن است که معترضان قزاق شعارهایی علیه نورسلطان نظربایف سر دادند. حاکم 81 ساله سابق این کشور در سال 2019 استعفا داد، اما در پشت صحنه قدرت را حفظ کرد.

برخی تحلیلگران می گویند که این شعارها در مسکو اعصاب خردکن است، جایی که ظاهرا پوتین از قیام علیه دولت خود می ترسد.

در تلاشی آشکار برای مقابله با بدترین خیزش عمومی قزاقستان در بیش از یک دهه اخیر، آقای توکایف، جانشین منتخب نظربایف، اعلام کرده است که ریاست شورای امنیت قدرتمند این کشور را بر عهده می گیرد. پستی که توسط آقای نظربایف محفوظ است.

بر اساس گزارش ها، پلیس قزاقستان به سمت برخی از معترضان در مقر ریاست جمهوری در آلماتی تیراندازی کرد. طی روزهایی که تظاهرات استانی در حال افزایش بود، پلیس در هوای یخبندان از ماشین های آب پاش استفاده کرد و گاز اشک آور و نارنجک پرتاب کرد.

سایت های خبری قزاقستان اواخر روز چهارشنبه از دسترس خارج شدند و ناظر جهانی NetBlocks گفت که این کشور در حال تجربه خاموشی کامل است. خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که دسترسی به اینترنت در آلماتی در اوایل پنجشنبه برقرار شد.

آقای توکایف کمی قبل از نیمه شب در تلویزیون دولتی گفت که ناآرامی ها توسط “باندهای تروریستی” رهبری شده است که از کشورهای نامشخص دیگر کمک دریافت کرده اند. قزاقستان، نهمین کشور بزرگ جهان، از شمال با روسیه و از شرق با چین همسایه است و دارای ذخایر عظیم نفتی است که آن را از نظر استراتژیک برای اقتصاد جهانی مهم می کند.

ریچارد ای. هوگلند، دیپلمات بازنشسته، که از سال 2008 تا 2011 به عنوان سفیر ایالات متحده در قزاقستان خدمت کرد، در مصاحبه ای گفت که این کشور نشان دهنده یک “چهارراه استراتژیک بین آسیا و اروپا” است.

هوگلند، یکی از اعضای هیئت مدیره مرکز سیاست کاسپین در واشنگتن گفت: «این جایی بوده است که روسیه، چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای دهه‌ها با هم درگیر شده‌اند، البته نه لزوماً به واضح‌ترین راه‌ها».

او گفت که در نتیجه، دولت قزاقستان خود را متعهد به “سیاست خارجی چندجانبه” با هدف حفظ “روابط برابر با این چهار نیروی خارجی، به جای اجازه دادن به یکی از آنها برای به دست آوردن نفوذ بیشتر از سایرین” کرده است.

سفیر سابق جورج آ. کرول، که از سال 2015 تا 2018 یک دیپلمات ارشد ایالات متحده در قزاقستان بود، به واشنگتن تایمز گفت که هیچ یک از قدرت های خارجی مربوطه علاقه ای به بی ثبات کردن کشور آسیای مرکزی ندارند.

او گفت اگرچه دولت ایالات متحده مدتهاست که قزاقستان را تشویق کرده است تا “سیستم دموکراتیک و کثرت گرایانه تر” را اتخاذ کند، اما هدف اصلی واشنگتن ارتقای ثبات در این کشور است.

تولید کننده نفت

آقای کرول که در حال حاضر دانشیار کالج نیروی دریایی ایالات متحده و عضو مرکز مطالعات روسیه و اوراسیا دیویس هاروارد است، بر حضور شرکت های بزرگ نفتی ایالات متحده در قزاقستان تاکید کرد.

شورون مستقر در هیوستون در وب سایت خود می بالد که “بزرگترین تولیدکننده خصوصی نفت قزاقستان” است. همچنین گزارش شده است که اکسون موبیل و کونوکو فیلیپس سرمایه گذاری زیادی در این کشور کرده اند.

آقای کرول گفت: “میدان عظیم نفتی شمال خزر یکی از بزرگترین میدان های باقی مانده در جهان است.”

او گفت که قرارداد 1994 بین دولت قزاقستان و کنسرسیومی به رهبری شورون “یک پیروزی بزرگ نه تنها برای شورون، بلکه برای قزاقستان نیز هست.”

آقای کرول گفت که تمام این نفت از طریق یک خط لوله بزرگ که از روسیه می گذرد وارد بازار می شود و روسیه از این خط لوله درآمد کسب می کند.

با وجود ثروت نفت، نارضایتی از شرایط بد معیشتی در برخی از مناطق کشور با حدود 20 میلیون نفر شدید است. بسیاری از قزاق ها نیز از تسلط حزب حاکم قدیمی آقای نظربایف که بیش از 80 درصد از کرسی های پارلمان را در اختیار دارد، آزرده خاطر هستند.

ناامیدی از فساد گزارش شده در راس و شکست دولت در انتشار ثروت نفت به طور گسترده به عنوان نیروهای محرکه ناآرامی ها در نظر گرفته می شود.

خشم عمومی در اوایل سال افزایش یافت زیرا قیمت گاز مایع نفتی که به طور گسترده به عنوان سوخت وسایل نقلیه در قزاقستان استفاده می شود، یک شبه دو برابر شد. دولت گفته است به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای ایجاد یک اقتصاد بازارمحورتر از کنترل قیمت‌ها کناره‌گیری می‌کند.

عمیق ترین ناامیدی در غرب قزاقستان، مرکز عملیات نفتی است. آسوشیتدپرس گزارش داد که تظاهرات روز یکشنبه در ژاناوزن، شهری در غرب آغاز شد که در آن پلیس حداقل 15 معترض را در جریان اعتصاب کارگران نفت در سال 2011 به ضرب گلوله کشت.

گزارش های روز چهارشنبه حاکی از آن است که کل دولت ممکن است استعفا دهد، اگرچه آقای توکایف تلاش کرده است تا تصویری از کنترل از نورسلطان، پایتخت، ایجاد کند. رئیس جمهور قزاقستان قول داده است که اقدامات سختی را برای سرکوب ناآرامی ها انجام دهد و برای کل کشور به مدت دو هفته حالت فوق العاده اعلام کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، چهارشنبه شب در بیانیه ای گفت: “ایالات متحده از نزدیک وضعیت قزاقستان را که یک شریک ارزشمند است، زیر نظر دارد.”

آقای پرایس گفت: “ما اعمال خشونت آمیز و تخریب اموال را محکوم می کنیم و خواستار خویشتن داری از سوی مقامات و معترضان هستیم.” ما از همه قزاقستانی ها می خواهیم که به نهادهای قانون اساسی، حقوق بشر و آزادی رسانه ها، از جمله از طریق بازگرداندن خدمات اینترنتی، احترام بگذارند و از آنها محافظت کنند. ما از همه طرف ها می خواهیم که راه حلی مسالمت آمیز برای وضعیت اضطراری بیابند.»

• این مقاله تا حدی بر اساس گزارش های خدمات تلگراف است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر