آشنایی با محصولات کمک تنفسی پزشکی

متاسفانه هر روزه افراد زیادی به دلایل مختلف دچار تنگی نفس و کمبود اکسیژن می شوند، این افراد نمی توانند به طور طبیعی و با کمک ریه های خود اکسیژن هوا را جذب کرده و فرآیند تنفس را به طور کامل انجام دهند، از سوی دیگر، برخی از این بیماران مانند افراد مبتلا به آسم، همیشه به دستگاه اکسیژن نیاز ندارند پس برای همه این افراد باید با محصولات کمک تنفسی پزشکی مشکل را حل کنیم تا بیمار بهترین اکسیژن ممکن را دریافت کند.

به چه تجهیزاتی محصولات کمک تنفسی پزشکی گفته می شود؟

دستگاه‌های کمک تنفسی دستگاه‌هایی هستند که با توجه به وضعیت عمومی بیمار به تنفس و دم و بازدم در بیماران مبتلا به نارسایی تنفسی و قلبی کمک می‌کنند، در اصل محصولات کمک تنفسی پزشکی به افرادی که مانند سایر افراد قادر به تنفس طبیعی نیستند و مشکلات تنفسی دارند کمک می کند تا فرآیند تنفس را به طور کامل و صحیح انجام دهند.

https://tajhizsalamat.com/4-essential-medical-equipment/

نحوه کار محصولات کمک تنفسی پزشکی

این دستگاه ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که اکسیژن و هوا را برای تنفس و در مواقعی که اکسیژن بیشتری نیاز است به ریه ها منتقل کنند و سپس دی اکسید کربن را از ریه ها خارج کنند، دستگاه‌های تنفسی کمکی معمولاً در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان، بخش‌های اورژانس و بخش‌های بیهوشی در اتاق‌های عمل استفاده می‌شوند، همچنین طبق دستور پزشک می توان از این دستگاه ها برای بیمارانی که به مدت طولانی در منزل نگهداری و مراقبت می شوند استفاده کرد.

 محصولات کمک تنفسی پزشکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی هستند و برای شرایط بحرانی و نیاز به اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند جان بیمار را در شرایط بحرانی نجات دهند.

آشنایی با انواع محصولات کمک تنفسی پزشکی

انواع مختلفی از دستگاه های کمک تنفسی طراحی و ساخته شده است که هر کدام عملکرد و مشخصات خاص خود را دارند و بسته به نوع بیماری تنفسی در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
در بین دستگاه های مختلف کمک تنفسی، از مهمترین آنها می توان به اکسیژن ساز، دستگاه بای پپ، دستگاه سی پپ، اسپیرومتر و ونتیلاتور و نبولایزر اشاره کرد.

اسپیرومتر
اسپیرومتر نوعی وسیله کمک تنفسی است که برای اندازه گیری حجم دم و بازدم فرد استفاده می شود، در واقع وظیفه اصلی اسپیرومتر اندازه گیری اکسیژن هوای محیط و انتقال آن به بدن بیمار برای انجام متابولیسم و همچنین دفع دی اکسید کربن حاصل از متابولیسم به خارج از بدن است،
از کاربردهای دستگاه کمک تنفسی اسپیرومتر می توان به فعالیت هایی مانند گرم کردن و تازه کردن گاز تنفسی، محافظت از غشای سطحی در برابر بعضی از عوامل مضر محیطی مانند ذرات سمی موجود در هوا، میکروارگانیسم ها، خشکی و دمای بالا اشاره کرد.

نبولایزر
برای آشنایی با محصولات کمک تنفسی پزشکی، مهم است که در مورد دستگاه کمک تنفسی دیگر یعنی نبولایز بدانید، کاری که یک نبولایزر انجام می دهد این است که دارو را از راه استنشاق به سایر قسمت های سیستم تنفسی می رساند این نوع درمان برای بیماری هایی مانند برونشیت و آسم شدید بسیار موثر است، این دستگاه بسیار محبوب است زیرا دارو اثر سریع دارد و از تاثیر دارو بر سایر بافت های بدن جلوگیری می شو، نبولایزر داروی مایع را به شکل بخار به گردش در می آورد و بخار وارد شده به ریه ها از تجمع ترشحات ریوی و مخاط جلوگیری می کند.

انواع دستگاه نبولایزر عبارتند از:
پنوماتیک

از این نوع نبولایزر برای انتقال فرمولاسیون هایی استفاده می شود که با اسپری قابل انتقال نیستند، برای اینکه دارو در این نوع نبولایزر به ریه برسد باید حجم آن حداقل 5 تا 10 میکرون باشد.

اولتراسونیک

در این نوع دستگاه ها برای انتقال ذرات دارو باید از نیم تا 2 میکرون کاهش یابد، اجزای این نوع نبولایزر شامل یک نوسان ساز الکترونیکی، یک مبدل اولتراسوند یا کریستال پیزوالکتریک، یک محفظه کوپلینگ معمولاً پر از آب، یک محفظه داروی نبولایزر و یک فن برای انتشار هوا است.

اکسیژن ساز

یکی دیگر از محصولات کمک تنفسی پزشکی اکسیژن ساز است که امروزه در بسیاری از بیمارستان ها و خانه ها به جای کپسول اکسیژن از آن استفاده می شود، برخلاف کپسول، این دستگاه مقدار زیادی اکسیژن را تحت فشار ذخیره نمی کند، در عوض اکسیژن هوا را می گیرد و با رطوبت مناسب برای تنفس بیمار آماده می کند.
دستگاه اکسیژن ساز نیازی به شارژ ندارد و به طور مداوم با عمر طولانی استفاده می شود، البته این را هم باید به خاطر داشت که هزینه دستگاه های اکسیژن معمولاً بیشتر است اما به دلیل کم خطر بودن و عدم شارژ راحت تر به نظر می رسند.

طرز کار اکسیژن ساز
هوای اطراف ما حدود 78 درصد نیتروژن و 21 درصد گاز اکسیژن دارد، دستگاه اکسیژن ساز ابتدا هوای اتاق را می گیرد، نیتروژن را از آن خارج می کند و 95 درصد اکسیژن خالص را به ریه های بیمار می رساند، نگران استفاده از این دستگاه نباشید زیرا راه اندازی و استفاده از آن بسیار آسان است.

انواع دستگاه اکسیژن ساز
این دستگاه را می توان به دو نوع ثابت و قابل حمل تقسیم کرد، همانطور که از نام دستگاه پیداست، مدل ثابت به راحتی قابل حمل نیست، اما نمونه ای است که مزایا اکسیژن ساز را به صورت پالسی یا پیوسته تولید می کند، حمل و نقل دستگاه های اکسیژن قابل حمل آسان است، اما آنها اکسیژن را به صورت پالس تولید می کنند، با این حال هر دو مدل کمک‌های تنفسی با کاربردهای بسیار مشابه هستند و وظیفه آن ها رساندن اکسیژن به افرادی است که به هر دلیلی ریه‌هایشان به راحتی اکسیژن نمی‌ شود.

دستگاه بای پپ
این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاه های تنفسی و درمانی در بیمارستان ها و منازل برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی در خواب می باشد، نحوه کار این دستگاه این است که با توانایی ایجاد دو نوع فشار تنفسی، چرخه خواب نا منظم بیمار را به خواب آرام تبدیل می کند.

دستگاه سی پپ
یکی از شناخته شده ترین محصولات کمک تنفسی پزشکی و روش های درمانی برای افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، دستگاه سی پپ است، از جمله این مشکلات تنفسی، آپنه انسدادی خواب است، افرادی که از این نوع بیماری رنج می برند به دلیل انسداد مجاری تنفسی در شب برای چند ثانیه نمی توانند نفس بکشند، مبتلایان به این بیماری بسته به شدت آن، می توانند 5 تا 100 وقفه در ساعت را تجربه کنند، این انسداد می تواند منجر به حملات قلبی و مغزی شود یا باعث خواب آلودگی در طول روز و اختلالات خواب شود.

دیدگاهتان را بنویسید